Búrka v Rusku: režisér Končalovskij požiadal o stiahnutie svojho filmu

Renomovaný ruský režisér Andrej Končalovskij požiadal o vyradenie svojho filmu Vážení súdruhovia! nominovaného hneď v šiestich kategóriách na Národné ceny filmovej kritiky 2020 v Rusku. Snímka pritom získala niekoľko medzinárodných cien.


O tomto vážnom kroku informoval samotný Končalovskij: „S ľútosťou vás musím informovať, že som spravil rozhodnutie, ktoré je pre mňa samotného veľmi ťažké. Požiadal som o vyradenie môjho filmu Vážení súdruhovia! z nominácií na Národnú cenu filmových kritikov a filmových novinárov 2020,“ začína svoje písomné stanovisko ruský režisér, ktorý sa preslávil experimentovaním vo filmovej tvorbe.


„Som vďačný odbornej porote za vysoké hodnotenie snímky a jej nomináciu na ceny v šiestich kategóriách. Toto ocenenie je pre mňa jedným z najdôležitejších v ruskej kinematografii, pretože znamená uznanie umeleckej hodnoty filmu odbornou verejnosťou – filmovými odborníkmi a filmovými kritikmi, ktorí film posudzujú z hľadiska umenia,“ vyslovil vďaku Končalovskij a pokračuje v úvahe: „V tejto súvislosti niekoľko slov o podstate umenia. Umelec zdieľa svoje pocity. Nie myšlienky – pretože myšlienky zdieľa filozof, nie nápady – pretože nápady zdieľajú politici. Umelec vytvára obrazy, ktoré majú sprostredkovať pocity a až potom vyvolávať nápady, myšlienky o podstate života, o etických cieľoch a výsledkom je krása. Toto je pre mňa najvyšší význam umenia. Snažím sa čo najlepšie, aby som bol verný tomuto vyššiemu významu,“ hovorí tvorca, ktorého spomínaná, kritikou vysoko cenená snímka Vážení súdruhovia! postúpila do širšieho výberu na ceny americkej filmovej akadémie – Oscary. Okrem toho bola ocenená aj na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach Zlatým levom a Zvláštnou cenou poroty. Získala aj cenu na BAFTA (British Academy Film Award).


Preto ma mrzí, že tento rok je nominant Národných filmových kritikov a filmových tlačových cien v kategórii „Udalosť roka“ publicistický projekt, ktorý sa dá považovať za politický, ale v žiadnom prípade nemôže byť hodnotený podľa kritérií kinematografie. Je to ako keby cenu za literatúru získal článok v novinách Komsomolskaja pravda. Je mi to ľúto, ale táto chyba nás tento rok pripravila o možnosť objektívne posúdiť umenie kinematografie odbornou verejnosťou,“ uzatvára stanovisko Andrej Končalovskij.


 

Spracovala: redakcia mojakultura.sk

Zdroj foto: Shutterstock

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno