Vďaka neúnavnej snahe organizátora Maroša Pavúka sa v Brezne koná v týchto dňoch multižánrový E&A festival, v rámci ktorého vás dnes čaká koncert Beaty Hlavenkovej. Okrem koncertov si však môžete užiť aj film či divadlo.

Multižánrový E&A festival je spomienkou na manželov Elene Chénot a Adolpha Simona, ktorí sa v minulosti aktívne podieľali na rozvoji breznianskej kultúry. Aj tento rok sa koná v legendárnom klubovom priestore Bombura v Brezne (od 25. do 29. augusta). Na slovenskej alternatívnej scéne funguje Bombura takmer 30 rokov (v roku 2017 oslávil 25. výročie svojej existencie), čím je právom najstarším, kontinuálne fungujúcim klubom u nás.


Festival 25. augusta otvoril majster rôznych hudobných žánrov, Martin Huba so svojím ambientným projektom. Hudobnú časť muzikant doplnil aj o vizuálnu zložku – zaujímavú videoprojekciu, premietanú na budovu v severnej časti námestia. Jeho vystúpenie tak zbúralo hranicu medzi klubom a mestom, oba priestory vzájomne prepojilo v harmónii zvuku a obrazu. 


Ďalší festivalový deň 26. augusta, ponúkne unikátny koncert jednej z popredných českých hudobníčok Beaty Hlavenkovej v doprovode kapely Snů. Všestranná hudobníčka sa po prvý krát vo svojej kariére zhostí role speváčky a jej hudobným spoluhráčom bude trubkár Oskar Török. Rovnako ako Beata aj on preberá preňho netradičnú rolu a stáva sa aj spevákom a hráčom na bicie a perkusie. Spoločne predstavia kolekciu skladieb s osobitým rukopisom a jemným ženským pôvabom.


Speváčka, skladateľka, klaviristka a aranžérka Beata Hlavenková ďalej v najbližšej dobe vystúpi s Pišlickými príbehmi na festivale Struny dětem, s Kapelou Snů na festivaloch Hradecký Slunovrat, Jazzové lázne v Mariánských lázních, Top RoofTop fest v Karlových Varoch, Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou či Šemanovické kultúrne leto. Špeciálnym koncertom potom bude vystúpenie 21. augusta v Dome Českej televízie počas Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary. Hlavenková je jednou z najvýraznejších českých hudobníčok s nezameniteľným nadžánrovým autorským rukopisom. Je držiteľkou dvoch Cien Anděl – za album Theodoros (2013) a ako Interpretka roka 2019.


Je autorkou filmovej hudby k filmu Dukla 61, v auguste tohto roku vydáva vo vydavateľstve Minority Records soundtrack veľmi očakávaného filmu Zátopek.

Beata Hlavenková, foto: Anežka Horová

V piatok 27. augusta je pre návštevníkov festivalu pripravená fúzia jazzovej hudby a tanečných brazílskych rytmov v podaní špičkového slovenského hráča na basu Štefana Pištu Bartuša a brazílskych hudobníkov z Brazil Jazz Unit. Čaká vás hudba plná temperamentu, tanečných rytmov, inteligentná zábava a záplava pozitívnych emócií. 

Tento rok patrí stému výročiu filmu Jánošík a nezabudli naň ani organizátori tohto festivalu. Počas sobotného večera (28.8.) organizátori sľubujú unikátny, multimediálny zážitok s podtitulom Hudba pre severnú stranu námestia. Čaká vás projekcia kultového filmu Jánošík priamo na mestskú budovu doplnená živou improvizovanou hudbou Davida Kollara a Tomáša Mutinu. David študoval u Andreja Šebana a spolupracoval so svetovými hviezdami ako napríklad Steven Wilson, Eric Truffaz, Pat Mastelotto z King Crimson, taliansky hráč na trúbku Paolo Raineri a s mnohými ďalšími. Spoločne s elektronickým mágom Tomášom Mutinom, ktorý pôsobil v kapele Terminal State, vytvoria originálny, autentický zážitok a prenesú vás do vyššej formy vnímania. 

Na sobotu to však nie je všetko: v neskorších večerných hodinách vás čaká koncert talentovaného hudobníka Andyho Switcha zo Žiaru nad Hronom, ktorý sa objavil v longlistoch kategórií Objav roka a Skladba roka v ankete Radio_Head Awards za rok 2020. Hudbe sa venuje už od základnej školy, k produkcii sa však dostal len pred niekoľkými rokmi. Hrá na gitare, ale v produkovaní je jeho hlavným nástrojom syntetizátor a počítač, v ktorom obsluhuje drum mašinu a rôzne virtuálne nástroje. A k tomu vokál. Ak ste Andrejovu tvorbu ešte nepočuli, sobotný neskorý večer je určený aj pre vás v NKP Bombura.

Organizátori mysleli aj na tých najmenších: na záver festivalu, v nedeľu 29. augusta je pripravený špeciálny program – kočovné bábkové divadlo Morgonrock, ktoré predstaví hru O čertovi Kolofónovi. Dobrodružná bábková komédia na aktuálnu “covidovú” tému, ktorá je plná dynamiky a vtipných situácií, poteší deti, no nudiť sa určite nebudú ani dospelí.

 

 

Zdroj: TS – Saša Pastorková – správa bola upravená a doplnená redakciou mojakultura.sk

Zdroj foto: Maroš Pavúk, Anežka Horová

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno