Inscenácia bude prvou spoluprácou oceňovaného režiséra Jiřího Adámka Austerlitza s divadlom na Slovensku.

Hugo šiel, sám šiel, šiel sám, prvýkrát sám. Tak sa začína nový výrazný dramaturgický počin, ktorý pripravuje Bratislavské bábkové divadlo. Inscenácia Hugov svet podľa zápiskov štvorročného chlapca vzniká v spolupráci s českým režisérom Jiřím Adámkom Austerlitzom.


Hlavnou inšpiráciou sú práve skutočné zápisky malého Huga, ktorý v štyroch rokoch dostal písací stroj a naučil sa ho používať. Vznikli tak autentické, no najmä hravé reflexie toho, ako malé dieťa prostredníctvom nespútanosti svojej fantázie vníma okolitý svet. Vďaka tomu diváci zistia, čo v Hugovi vyvolalo vyliahnutie vtáčika či stretnutie s vojakom, ale aj ako si predstavuje mimozemšťanov a prečo chce jazdiť na motorke.


Tieto zápisky si ako materiál na novú inscenáciu zvolil prestížny český experimentálny tvorca Jiří Adámek Austerlitz, ktorý je zároveň autorom jej libreta a režisérom.


Jiří Adámek Austerlitz je známy skúmaním možností komunikácie s divákom, ktoré hľadá v hudobnosti reči a v hre s rytmom. Inscenáciou nadväzuje na svoje úspešné tituly pre deti Libozvuky a Tramtárie v pražskom divadle Minor. Hugov svet bude jeho prvou spoluprácou s divadlom na Slovensku.


V novej inscenácii kladie okrem hudby dôraz na priamy kontakt hercov s publikom. Stráca sa rozdelenie na javisko a hľadisko, diváci sa posadia za päť stolov, na ktorých herci rozohrajú obrazy z Hugových zážitkov a predstáv. Na doskách divadla tak vznikne veľmi osobný zážitok plný zvukov, bábok a objektov.

Divákom sa predstavia členovia umeleckého súboru divadla Michal Adam, Frederika Kašiarová, Róbert Laurinec, Margaréta Nosáľová, René Sorád, Lukáš Tandara a ako hosť Ivana Lechmanová. Dramaturgiu zastrešuje Peter Galdík, dramaturgickú spoluprácu poskytuje Petra Zámečníková. Scénu, objekty a kostýmy navrhla Veronika Svobodová a zhotovili dielne Bratislavského bábkového divadla. Hudbu a zvukový dizajn vytvoril Michal Cáb, svetelný dizajn pripravil Jan Komárek.

Hudobno-zvuková inscenácia Hugov svet bude určená deťom v predškolskom veku od troch rokov. Predpremiéra sa koná vo štvrtok 13. apríla a premiéra v piatok 14. apríla na Záhradníckej 95 v Bratislave. Vznik inscenácie podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: TS Bratislavské bábkové divadlo – Stano Várady

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno