Šiesty ročník Bratislava Mozart Festival-u 2019, ktorý sa uskutoční v dňoch 25. októbra – 10. novembra 2019, prinesie aj tento rok bohatý program. Festival tvoria štyri koncerty plné výnimočných diel prezentovaných významnými slovenskými a európskymi umelcami.


Otvárací koncert 25. októbra je venovaný mimoriadnemu opusu Requiem KV 626, z pera rakúskeho skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta. Festival každoročne prináša Mozartovu zádušnú omšu v predvečer Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých. Ponúka možnosť stíšiť sa popri hektickom bežnom živote a zároveň príležitosť hľadať, možno aj nachádzať odpovede na životné otázky. Vznešené tóny tohto mysteriózneho diela sa rozoznejú Katedrálou sv. Martina v štýlovom podaní Orchestra 1756, zboru Cantus XVII a sólistov Salzburskej koncertnej spoločnosti pod taktovkou Konstantina Hillera.
O niečo komornejšie zloženie bude vládnuť druhému festivalovému koncertu, dňa 27. októbra, ktorý je venovaný 200. výročiu úmrtia skladateľa Juraja Družeckého. Nemecký Grundmann-Quartett s hobojistom Eduardom Weslym, predstaví v priestoroch Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca výber hobojových kvartet W. A. Mozarta a jeho súčasníka, Juraja Družeckého. V neposlednom rade odznie aj sláčikové trio Johanna Nepomuka Hummela, v ktorom môžu návštevníci koncertu zachytiť viac či menej nápadné narážky na slávnu Mozartovu operu Čarovná flauta.


Róbert Šebesta sa špecializuje na interpretáciu hudby na historických nástrojoch.

Predposledný koncert s názvom „Máte radi Brahmsa?” – Mozartovské reminiscencie, sa koná v Hudobnom múzeu SNM v Brämerovej kúrii. Jeho dramaturgiu tvoria dve pozoruhodné skladby, Sonáty op. 120 pre klarinet a klavír. Brahms ich venoval svojmu dobrému priateľovi klarinetistovi Richardovi Mühlfeldovi. Ten skladateľa po rozhodnutí prestať komponovať inšpiroval ešte k posledným nevšedným plodom umeleckého úsilia. Diela uvedú poprední slovenskí umelci Róbert Šebesta a Ladislav Fančovič, ktorí k svojej interpretácii využijú jedinečnú možnosť oživiť historické nástroje – klarinet zn. Berthold (ca. 1890) a klavír zn. Blüthner (ca. 1910).


Aj virtuózny klavirista Ladislav Fančovič vystúpi na koncerte „Máte radi Brahmsa?“

Neobyčajný umelecký zážitok ponúkne aj záverečný koncert Bratislava Mozart Festival-u 2019. Gran Partita KV 360/371a W. A. Mozarta pre dvanásť dychových nástrojov a kontrabas je unikátnou ukážkou v oblasti repertoáru pre spomínané nástroje. Mozart mal v čase svojho pôsobenia vo Viedni k dispozícii tzv. „Kaiserliche Königliche Harmonie“, dychovú formáciu najvyššej možnej kvality. Svojou náročnosťou a umeleckou hĺbkou to dokazujú práve vtedy skomponované diela, medzi inými aj Gran Partita. Jej podmanivé tóny uvedú hudobníci formácie Schöllnast consort pod umeleckým vedením hobojistu Alfreda Bernardiniho, 10. novembra 2019 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca.
Dramaturgia tohtoročného festivalu ponúkne naozajstné skvosty klasickej hudby popretkávané odborným sprievodným slovom a s malým bonusom pre návštevníkov v podobe občerstvenia na vybraných koncertných večeroch.
Hlavným organizátorom festivalu je Spoločnosť Theodora Lotza, o.z. Umeleckým riaditeľom festivalu je Róbert Šebesta.
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj a Hudobný fond.


TS: Lenka Plajdičková
Zdroj foto: Spoločnosť Theodora Lotza, úvodná foto: Nemecký Grundmann-Quartett

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno