Sugestívnu snímku nominovanú na Zlatú palmu na filmovom festivale v Cannes režírovala Eva Husson, ktorá napísala aj scenár. V hlavnej úlohe sú statočné kurdské bojovníčky, ktoré ostanú nažive. A tí mŕtvi? V tomto prípade sú to muži…


Príbeh filmu rozpráva osud mladej právničky Bahar, ktorá je na návšteve rodiny v Kurdistane. Počas útoku extrémistov zomiera jej manžel a ona spolu s jej synom a ďalšími ženami a deťmi sa stáva rukojemníčkou islamistov.


Po úspešnom úteku sa rozhodne spolu s ďalšími ženami dobyť mesto, kde ju postretla tragická udalosť a oslobodiť svojho syna. Bojovníčky slnka – názov, ktorý znie poeticky, ukazuje však drsnú realitu, ktorej ženy a deti musia čeliť. Počas ofenzívy sa k skupine bojovníčok pridáva aj Mathilde, vojnová reportérka. Sleduje odhodlanie kurdských bojovníčok počas troch dní, pritom sú to len obyčajné ženy, ktoré však vyhrotená situácia zmenila.
Nie, toto nie je fikcia, ktorá je prikrášlená. Film čerpá zo skutočných udalostí a Bojovníčky slnka sú len jednou zo ženských skupín bojovníčok, ktoré sa snažili preklenúť si cestu do táborov ISIS a vyslobodiť ženy, ktoré tam boli v zajatí. V neľudských podmienkach, znásilňované a zotročované. Snímka ich osudy pripomína a zároveň jasne hovorí, že to, čo sa dostalo do médií v minulosti, nie je len ojedinelý prípad. Táto situácia neustále pretrváva a režisérka to zreteľne pripomína.
Táto vojnová dráma je neuveriteľne skutočná. Režisérka to zdôrazňuje detailnými zábermi na tváre bojovníčok, zvlášť na hlavnú hrdinku a reportérku, ktorá tiež skrýva hlbokú bolesť – jej manžela zabili v Líbyi. Boj v severnom Iraku má spoločného menovateľa: ženy chcú získať späť svoje mesto, no zároveň sa v boji prelína príbeh Bahar. Režisérka nám v každom momente pripomína jej krutý životný príbeh: únos dieťaťa či znásilnenie jej mladšej sestry. Odhodlanie bojovníčok s kalašnikovmi pevne zovretými v rukách, sa striedajú so zábermi, keď islamskí extrémisti kruto ženy vo väzení ponižovali. Bahar sa rozhodne čeliť nepriateľovi priamo a dívať sa mu pritom do očí.



Je až neuveriteľné, ako všetky tieto ženy riskujú. Strach vystriedalo odhodlanie a aj keď niektoré z nich v boji prišli o život, vždy nachádzajú silu bojovať ďalej. Jeden z najsilnejších prvkov snímky je aj ich hymnická pieseň, ktorá ženy spája. Spieva sa v nej o novej dobe, v ktorej budú mať ženy svoje životy a slobodu. Text piesne napísala režisérka Eva Husson. V momente, keď ju ženy spievajú, prichádza nečakaný útok…



Réžia tohto filmu je výnimočná. Ako divák musíte veriť každej jednej scéne, každému príbehu, v tvárach žien vidíte bolesť, ktorú prežili, ale zároveň ich odvahu. Bojové scény nie sú umelé, ako to vo vojnových scénach v mnohých filmoch vídavame. Sú realistické, drsné. Film má svoje tempo a divákovi možno chvíľu bude trvať, kým sa zorientuje v jednotlivých časových pásmach, ale keď sa do atmosféry ponorí, už sa z nej viac nevynorí. Veľa v tejto snímke spravila aj kamera. Plastickosť a spomínané detaily na tváre žien, striedajúce sa so zábermi na nehostinné prostredie – to prináša ozajstné majstrovstvo a umocňuje už tak výrazne emocionálny zážitok z filmu. Trúfame si povedať, že Bojovníčky slnka sú nepochybne jednou z najlepších snímok, ktoré festival prináša.

Foto: Film Europe

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno