O necelý mesiac sa dozvieme mená víťazov filmových ocenení Slnko v sieti za rok 2022. O tom, kto získa Divácku cenu rozhodne verejnosť, ktorá už môže za svojho favorita hlasovať.

Tohtoročný slávnostný večer pripomenie z priestorov koncertného štúdia Slovenského rozhlasu niekoľko dôležitých míľnikov zo sveta pôvodnej kinematografie – šesťdesiat rokov od založenia Slovenského filmového ústavu či sedemdesiat rokov od začiatku prevádzky filmových ateliérov na Kolibe.


Alžbeta Ferencová, Autor foto: Filip Poreba

Počas ceremoniálu, ktorý bude moderovať Branislav „Bruno“ Ciberej, zaznejú známe piesne v podaní speváčok Alžbety Ferencovej, Jany Kirschnerovej a Veroniky Rabada. Odovzdávanie cien spestria aj Slovenskí Symfonici pod taktovkou dirigentky Michaely Rózsa Růžičkovej.


Do dvanásteho ročníka cien Slovenskej filmovej a televíznej akadémie bolo tentoraz prihlásených 24 hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. A prvý raz aj 5 snímok v kategórii Najlepší televízny film/miniséria/seriál, kde je podmienkou prihlásenia ich pôvodný originálny formát.


Jana Kirschner, Autor foto: Peter Frolo

Laureátov prestížnych filmových cien vyhlásia v sobotu 15. apríla 2023 o 20:30 v priamom prenose na Jednotke.


Okrem Diváckej ceny, o ktorej v internetovom hlasovaní rozhodne verejnosť, bude počas večera už tradične odovzdaná aj cena za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre.

Do súťaže o Divácku cenu sa zaradia diela, ktoré vznikli v slovenskej produkcii alebo koprodukcii a boli uvedené na verejnosti počas posledného roka. Každý hlasujúci môže spomedzi nich vybrať jedno, ktoré považuje za najlepšie a vo formulári na webovej stránke Slnka v sieti mu udeliť svoj hlas. Hlasovanie potrvá do 7. apríla 2023. Snímka, ktorá získa najviac hlasov, bude vyhlásená počas slávnostného večera. Ocenenie víťazovi odovzdá generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.

Veronika Rabada, Autorka foto: Silvia Árestová

Organizátorom národných filmových ocenení Slnko v sieti je Slovenská filmová a televízna akadémia, spoluorganizátormi Rozhlas a televízia Slovenska a Slovenský filmový ústav.

Viac informácií o národných filmových cenách Slnko v sieti nájdete na stránke.

 

Zdroj: TS Peter Brhlík, PR manažér

Zdroj titulnej foto: Redakcia Moja kultúra SK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno