Nanna pozvala svoju dcéru a jej najlepšiu kamarátku na zaoceánsku výletnú loď, aby počas plavby štýlovo oslávili Cilline 18. narodeniny. Vysnená dovolenka sa však hneď prvý večer zmení na nočnú moru. Cille je totiž znásilnená. Alebo nie? Napínavú, znepokojujúcu drámu o matke, ktorá na vlastnú päsť neúnavne hľadá spravodlivosť, spoločnosť FILM EUROPE slovenským divákom prvýkrát predstavila počas jubilejného 10. ročníka filmovej prehliadky Scandi. Do celoslovenskej distribúcie vstúpi dánsky film BIRTHDAY GIRL už 27. júna.


Nanna je slobodná matka, ktorá chce svojej dcére Cille pripraviť skvelú oslavu osemnástin. Vezme ju aj s jej najlepšou kamarátkou na plavbu loďou do Karibiku a všetky tri sa vrhnú do víru osláv. Po bujarom večierku sa ale ukáže, že Cille bola pravdepodobne znásilnená.


V medzinárodných vodách, kde neplatia vlastne žiadne pravidlá, však nie je ľahké dosiahnuť spravodlivosť. Obrovské výletné lode totiž bývajú nielen oázou luxusu, zábavy a gurmánskych pôžitkov, ale aj dokonalým miestom pre násilné zločiny, pričom máloktoré prípady sa reálne podarí objasniť a páchateľa zadržať. Keďže ani Nanne sa nedostáva patričná pomoc zo strany posádky a na mnohé otázky získava iba nejasné a zahmlené odpovede, púšťa sa do pátrania na vlastnú päsť. Sama je pritom prenasledovaná zmesou obáv, výčitiek, nejasností, zúfalstva a bezmocnosti. Kam až bude ochotná zájsť, aby zistila pravdu? A ako celá trauma ovplyvní jej už aj tak krehký vzťah s dcérou?


Osobná dráma s fantastickou Trine Dyrholm


BIRTHDAY GIRL je napínavý psychologický thriller oceňovaného režiséra Michaela Noera (Motýľ: Útek z väzenia, Tri slová, R, Severozápad) plný dejových zvratov, ktorý diváka núti súcitiť s Nannou a súčasne intenzívne prežívať jej vnútorné pochybnosti.

V hlavnej úlohe matky, ktorá vytrvalo hľadá spravodlivosť a popritom sa vyrovnáva s vlastnou neistotou z nejednoznačného vzťahu so svojou dcérou, exceluje jedna z najtalentovanejších dánskych herečiek súčasnosti  – Trine Dyrholm, s ktorou spoločnosť FILM EUROPE priniesla do kín už niekoľko snímok, aktuálne dostupných v ponuke videotéky Edisonline.

Slovenskí diváci môžu Tryne Dyrholm poznať zo snímky Komúna, za ktorú si na Berlinale 2016 odniesla Strieborného medveďa za najlepší ženský herecký výkon. Znepokojivá dráma Srdcová kráľovná jej zas vyniesla nomináciu na Európskych filmových cenách. Dánska herečka si rovnako zahrala aj v známej psychologickej dráme od Thomasa Vinterberga Rodinná oslava a v úchvatnom historickom epose Margrete – Kráľovná severu stvárnila jednu z najmocnejších žien v európskej histórii, ktorej sa podarilo zjednotiť Škandináviu. Už tento piatok bude na Edisonline dostupná prvá epizóda z alternatívnej trojdielnej minisérie tohto rovnomenného výpravného filmu, nenechajte si ju ujsť.

Film finančne podporil Audiovizuálny fond.

Zdroj: TS Simona Sopiaková, marketing & PR manager

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno