Minimálne 4 predstavenia má v pláne odohrať v priebehu mája trnavské Divadlo Jána Palárika. Na programe bude nielen športovo ladená inscenácia Jána Luterána Futbal alebo Bílý andel v pekle, ale aj kabaretná show Zredukovanej shakespearovskej spoločnosti s názvom Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút.

Ani trnavské Divadlo Jána Palárika počas nútenej prestávky nezaháľalo a pre svojich priaznivcov si pripravilo množstvo noviniek. Okrem inscenácie Zlomatka, ktorej premiéra je naplánovaná na 18. júna čaká divákov o týždeň neskôr aj ďalšia novinka, hra o americkom básnikovi Lawrencovi Ferlinghettim. V týchto dňoch začínajú skúšať hru Zlomatka talianského dramatika Maria Geraldiho. Na spoluprácu oslovili uznávanú maďarskú režisérku a herečku Enikő Eszenyi a hlavnú postavu v tejto komornej dráme stvárni Tatiana Kulíšková, ktorá je dlhé roky stálou členkou trnavského divadla. V súčasnosti je riadením divadla poverený Juraj Bielik.


Pre všetkých, ktorým sa však nechce čakať do júna, sa brány divadla otvoria už v piatok 21. a v sobotu 22. mája hrou inšpirovanou futbalovým zápasom medzi Trnavou a Rimavskou Sobotou, ktorý sa uskutočnil v sezóne 1996/1997. Hra je zostavená z autentických dokumentárnych materiálov, ktoré pre potreby divadla zozbieral herec a veľký fanúšik trnavského futbalu Michal Jánoš. Výnimočný slovenský dramatik a prozaik Daniel Majling spracoval dokumentárne materiály do nesmierne trefnej a vtipnej hry. Veľké ambície, vášeň pre šport, túžba po úspechu, obavy zo zlyhania, sklamanie z prehry a všadeprítomný tieň korupcie. Aj to sú témy, o ktorých vypovedá Futbal alebo Bílý andel v pekle.


Počas nasledujúceho týždňa (28. a 29. mája) sa nádvorie divadla zaplní Kompletným Shakespearom zhltnutým za 120 minút. Odohrať 39 hier Williama Shakespeara za dve hodiny sa pokúsi kočovná Zredukovaná shakespearovská spoločnosť, ktorú tvoria štyria mladí herci. Tak ako za čias Shakespeara neúčinkovali v divadlách žiadne ženy, aj táto herecká spoločnosť si vystačí bez žien a predsa zvládne odohrať všetky mužské i ženské postavy Shakespearových hier. Zredukovaná shakespearovská spoločnosť predvedie skrátené a nesmierne zábavné verzie kultových tragédií Romeo a Júlia, Othello, Macbeth, Hamlet, odhalí spletité zápletky všetkých Shakespearových komédií a odohrá napínavý športový zápas o korunu v podaní kráľov z historických hier.

Všetky podujatia sa uskutočnia za prísnych hygienických opatrení, so štartom posunutým na 18:00 vzhľadom na platný zákaz vychádzania po 21:00 hodine. V sále bude maximálne 122 divákov a maximálne 60 na nádvorí.

Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto a video: archív Divadla Jána Palárika 


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno