Nezameniteľný úsmev francúzskej filmovej legendy je od dnešného dňa už len minulosťou. Hviezda filmov 70. a 80. rokov skonala vo veku 88 rokov. Smutnú správu oznámil svetu dnes jeho právny zástupca.

Bol nezastaviteľný. Presne tak opisovali legendárneho Jeana Paula Belmonda jeho kolegovia. Aj keď si ho všetci pamätajú ako filmového a divadelného herca, vynikal najmä svojimi kaskadérskymi kúskami. Takmer všetky kaskadérske kúsky natáčal sám. Bol však aj všestranný herec, ktorý rovnako dobre vedel stvárniť gangstra i policajta.


Medzi jeho najznámejšie filmy patria okrem iných aj Muž z Ria, Muž z Hongonku, Muž z Acapulca, Cartouche, Zviera, Profesionál či Na konci s dychom. Celkovo sa objavil vo viac ako 80 filmoch. V roku 1989 získal cenu Césara za najlepšieho herca, v 2011 Zlatú palmu a v roku 2016 Zlatého leva za celoživotné dielo. Po mozgovej mŕtvici v 2001 sa stiahol z verejného života do úzadia. Belmondo bol taktiež držiteľom Radu čestnej légie – najvyššieho francúzskeho štátneho vyznamenania.


Bol dvakrát ženatý, prvýkrát v rokoch 1952 až 1968 s hereckou kolegyňou Élodie Constantin, druhýkrát s tanečnicou Natty Tardivel (2002-2008). Mal 4 deti – dcéru Patríciu, ktorá zomrela v roku 1994 pri požiari, syna Paula a druhú dcéru Florence a z manželstva s Natty ďalšiu dcéru Stellu.

Spracovala: redakcia mojakultura.sk


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno