Spoluprácou jazzového ansámblu Františka Báleša a divadla Jedným dychom vznikol unikátny videoklip k piesni Píseň o lásce.

Choreografia zosnímaná na jeden záber z predstavenia Argo a Astor vynikajúco zafungovala v spojení so zhudobnenou básňou Jaroslav Seiferta „Píseň o lásce“. Túto zhudobnil F. Báleš pri príležitosti 100. výročia vzniku prvej ČS republiky ešte v roku 2018. „Seifert je jedným z trojice autorov Hrubín, Seifert a Skácel, ktorých tvorba sa ku mne pozvoľna dostávala cez televízne nedeľné chvíľky poézie, až ma napokon v dospelosti zasiahla tak, že som sa ju pri tejto príležitosti rozhodol oživiť jazzovou hudbou.”


Skladba s jazzovými prvkami obsahuje na krátkych plochách aj improvizáciu, ktorá plní skôr funkciu sprievodnú a farebnú, než sólistickú. „Som veľmi rád, že moji kolegovia vložili do piesne svoj individuálny, dokonalý a citlivý prístup, ktorý napĺňa a prevyšuje moje predstavy. Z pohľadu tvorcu hudby chcem úprimne prezradiť, že Seifertova poézia je skutočne ,piesňová a melódiu nie je potrebné príliš dlho ,hľadať. Po harmonickej stránke som mal snahu priblížiť sa kontrastným podobám lásky, vyjadreným v texte básne – ,která oblékla se v sníh či ,šílená.” 

Pieseň nahrávali v štúdiu speváka Matúša Uhliarika. Prvé dva albumy nahrávali všetko spolu, tentoraz každý nástroj osobitne, s cieľom v pokoji objaviť nové výrazové prostriedky. Juraj Šušaník o nahrávaní prezradil: „Matúš a Feri nahrali všetko podstatné, takže som sa len akoby nechal viesť piesňou za ruku a k nahratému základu som prispel viac menej farebne pocitovým miešaním farieb a zvukov bicích a činelov. Bola to číra radosť z tvorivého umeleckého procesu.”


V nahrávke sa objavujú netradičné zvuky – viachlasné pískanie, ceruzka hrajúca na kontrabasových strunách, ktorá pripomína zvuk cimbalu. Pokojný a meditatívny charakter básne umocňuje ladenie na netradičných 436 Hz. „Objavovanie jemných hudobných detailov, ktoré nahrali Feri, Matúš a Ďuri bolo čarokrásne. Mne stačilo už len nechať sa vtiahnuť do hudby a roztiahnuť ten priestor do hĺbky a šírky basovými tónmi. Mal som pocit, že vlastne ani nebolo treba veľa, len toho pravého… trochu tu a trochu tam…a to sa mi páčilo.”, povedal kontrabasista Vladimír Máčaj.


 „Som vďačný za spoluprácu, ktorá rozozvučala a roztancovala Seifertovu Píseň o lásce“, dodal František Báleš. Témou inscenácie, z ktorej je duet, sú vzťahy a putá medzi ľuďmi. Režisérka Veronika Malgot: „Našim zámerom je sprítomniť atmosféry vzťahov prostredníctvom interiérov, ktoré stelesňujú deje vo vnútri ľudských prepojení. To, čo je často ťažké pomenovať a nahlas vysvetliť.” Tvorba Divadla Jedným dychom má charakter súčasnej autorskej tvorby so zameraním sa na pohyb a performanciu.

hudba | klavír: František Báleš
bicie: Juraj Šušaník
kontrabas: Vladimír Máčaj
konzultácia českej výslovnosti: Alexandra Palatínusová
spev | vokály | pískanie | zvuk | mix | master: Matúš Uhliarik
www.facebook.com/FrantisekBalesAnsambel
www.frantisekbales.com

 

Zdroj: redakciu informoval Matúš Uhliarik

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno