V nedeľu 30. mája 2021 o 11:55 vás čaká na DVOJKE originálna predpremiéra oslavy Dňa detí: divadelný záznam pôvodnej baletnej rozprávky Narodil sa chrobáčik. Choreografom a režisérom inscenácie je Igor Holováč, hudbu k nej napísal slovenský skladateľ Tibor Frešo a záznam divadelnej inscenácie pripravil Anton Faraonov.

Tanečnú rozprávku v dvoch dejstvách Narodil sa chrobáčik uvedie v novej budove Slovenského národného divadla 12. júna v obnovenej premiére Balet SND. Choreografom a režisérom inscenácie je Igor Holováč, autorom hudby Tibor Frešo, autorom libreta je Boris Slovák, pod úpravu libreta a textov sa podpísal Nikita Slovák, scénu navrhol Milan Ferenčík, kostýmy Josef Jelínek. Baletnú rozprávku si diváci budú môcť vychutnať so živou hudbou – tanečníkov bude sprevádzať Orchester Opery SND pod taktovkou dirigenta Dušana Štefánka.


Ešte pred živým uvedením s divákmi v divadle, však detskí diváci budú môcť oslavovať svoj veľký sviatok aj prostredníctvom televíznych obrazoviek. Verejnoprávna DVOJKA totiž pôvodnú baletnú rozprávku, ktorá má v sebe hlboké etické posolstvo a dáva možnosť detskému divákovi snívať, uvedie na obrazovkách v predstihu. A to už v nedeľu, 30. mája 2021 o 11:55. Na televíznych obrazovkách si môžete pozrieť záznam divadelnej inscenácie, ktorý začiatkom mája v spolupráci so Slovenským národným divadlom pripravila produkčná spoločnosť FART Studio pod vedením režiséra Antona Faraonova.


Pôvodná baletná rozprávka Narodil sa chrobáčik na hudbu slovenského hudobného skladateľa Tibora Freša odkrýva čarovný svet roztancovaných svätojánskych mušiek. Príbeh hlavného hrdinu – nezbedného Svätojanka sa odohráva na pozadí striedajúcich sa ročných období. Malé epizódy zo života usilovných chrobáčikov zakomponované do nekonečného kolobehu prírody sú usporiadané do tanečných obrazov choreografa Igora Holováča, ktoré nesú silný etický odkaz.

„…Hudba baletu Narodil sa chrobáčik je zámerne jednoduchá, ale nie primitívna. Orchestrálne obsadenie je komorné, ale jeho farbitosť je obdivuhodná. Zvlášť pozoruhodné je pretavenie slovenských ľudových podnetov a využívanie sólistických nástrojov,“ píše o diele Tibora Freša v publikácii 100 slovenských skladateľov (vyd. Národné hudobné centrum, 1998) autor Igor Vajda.


Výraznou farebnosťou sú charakteristické aj kostýmy, ktoré sú doslova pastvou pre oči – najmä detského diváka. Do atmosféry rozprávky vtiahne divákov aj svojrázne riešená scéna. Rozprávačmi príbehu sú herci Richard StankeAlexander Bárta, v jednotlivých tanečných postavách sa predstavia Viacheslav Kruť, Viktória Šimončíková, Andrej Szabo, Tatum Shoptaugh, Juraj Žilinčár, Silvia Najdená a ďalší sólisti, spoluúčinkuje zbor baletu a orchester Opery SND.

 

Osoby a obsadenie
Rozprávač: Richard Stanke
Svetluška: Tatum Shoptaugh 
Svätojanko: Viacheslav Kruť
Lienka Marienka: Viktória Šimončíková 
Lienko Marienko: Andrej Szabo
Otecko: Aliaksei Kavaleuski
Mamička: Monika Lehocká
Kmotor: Marek Bobošík
Kmotrička: Kvetoslava Salingerová – a.h.
Janinka: Katsiaryna Kavaleuskaya
Kmotor Kováčik: Martin Radošinský 
Pavúk: Marián Kuchár 
Hrobárikovia: Teodoro Caravati, Joran Valcke
Kapela:  Teodoro Caravati, Joran Valcke, Francisco Garcia, Filip Manca
Svätojánske mušky:
Dámy: Reona Sato,  Sarah Millner, Isa Ichikawa, Viktória Gyepes Árvová, Juliana Ondrášiková, Daniela Danihelová
Páni: Kristián Achberger, Evgenii Korsakov, Matheus Segrini Rocon, Raphael Schuster, Mergim Veselaj, Seiru Nagahori
Lienkovci: Kristián Achberger, Evgenii Korsakov, Matheus Segrini Rocon, Raphael Schuster, Mergim Veselaj, Seiru Nagahori
Motýle: Viola Mariner, Launa Brunetti 
Vážka: Silvia Najdená 
Včielky: Veronika Yungová, Oleksandra Petrova
Mravce: Sakura Shojima, Margaux Bortoluzzi, Zsóka Tallosiová, Natália Filipová 
 
Spoluúčinkoval orchester Opery Slovenského národného divadla.

Libreto 
Boris Slovák
 
Hudba 
Tibor Frešo
 
Úprava libreta a text 
Nikita Slovák
 
Scéna 
Milan Ferenčík
 
Kostýmy 
Josef Jelínek
 
Asistentka naštudovania
Mária Kupcová
 
Choreografia
Igor Holováč
 
Dirigent 
Dušan Štefánek
 
Réžia predstavenia 
Igor Holováč

 

Zdroj: Balet SND – doplnila redakcia mojakultura.sk

Zdroj foto: Juraj Žilinčár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno