V piatok 22. novembra 2019 sa pred premiérou baletu Don Quijote v réžii a choreografii Vasilija Medvedeva a Stanislava Feča odovzdávali ocenenia Petipa Heritage Fund Award.


Medzi ocenenými je aj Balet Slovenského národného divadla, ktorý získal ocenenie za skvelú interpretáciu klasických baletných diel.


Slávnostné udeľovanie čestného ocenenia Petipa Heritage Fund Award vynikajúcim osobnostiam baletného umenia v Slovenskom národnom divadle pri príležitosti stého výročia Baletu SND a v rámci premiéry baletu Don Quijote v choreografii Vasilija Medvedeva a Stanislava Feča. Petipa Heritage Fund – nadačný fond na podporu dedičstva a umeleckého odkazu baletného génia, choreografa Mariusa Petipu.


Choreograf Vasilij Medvedev, sólisti Baletu SND a choreograf Stanislav Fečo počas premiéry baletu Don Quijote.

Nadácia Petipa Heritage Fund sa rozhodla udeľovať túto cenu za zásluhy v rozvoji baletného umenia na celom svete, za rozvíjanie a zachovávanie odkazu klasického baletu, za úsilie, oddanosť a lásku k nádhernému tanečnému umeniu. Laureátmi tohto ocenenia sa stávajú špičkové osobnosti baletu – tanečníci, choreografi, taneční kritici a tanečné telesá a ich lídri. Ešte pred prvou slávnostnou premiérou Dona Quijota boli ocenené nasledovné osobnosti a kultúrne inštitúcie:


Elisa Carrillo Cabrera
Primabalerína Štátneho baletu v Berlíne a umelecká riaditeľka Mexického národného baletu, kultúrna ambasádorka Mexika, laureátka významných baletných ocenení ako Prix Benois de la danse, Duša tance alebo Dance Open Award.

Michail Kaniskin
Prvý sólista Štátneho baletu v Berlíne, umelecký riaditeľ Kremlin Gala a medzinárodného tanečného festivalu Danzatlan v Mexiku, umelecký riaditeľ Fondu sira Antona Dolina, laureát významných baletných ocenení ako Prix Benois de la danse, Duša tance alebo Dance Open Award.

Manuel Legris
Choreograf, autor klasických baletných diel v duchu najlepších tradícií, bývalá hviezda baletu Parížskej opery, laureát cien Rad umenia a literatúry, Rytier čestnej légie, Národný rad za zásluhy, Prix Benois de la danse, Cena Nižinského, umelecký riaditeľ Viedenského štátneho baletu.

Jana Hošková
Pedagogička a choreografka Československého štátneho súboru piesní a tancov, šéfredaktorka Tanečných listov a významná česká kritička. Cena za jej celoživotnú snahu o zachovanie klasického odkazu a vernosť divadelným tradíciám.

Balet Slovenského národného divadla
Balet prvej slovenskej scény získal ocenenie za skvelú interpretáciu klasických baletných diel. Cenu získal pri príležitosti storočnice Slovenského národného divadla a premiéry Don Quijote. Cenu počas slávnostného večera prevzal riaditeľ Baletu SND Jozef Dolinský ml.

Ceny odovzdali:
Emeritná primabalerína Michajlovského divadla v Petrohrade a Baletu Slovenského národného divadla, zaslúžilá umelkyňa Ruskej federácie pani Anna Linnik.

Choreograf, baletný majster, emeritný prvý sólista Baletu Národného divadla v Prahe, absolvent Akadémie ruského baletu v Petrohrade, nositeľ ceny Phillip Morris, umelecký riaditeľ Petipa Heritage Fund Stanislav Fečo.

Významný svetový choreograf, člen medzinárodnej tanečnej rady UNESCO, zakladateľ a umelecký riaditeľ medzinárodného baletného festivalu Dance Open, zaslúžilý umelec Estónska, prezident Petipa Heritage Fund Vasilij Medvedev.

TS: Balet SND
Zdroj foto: Balet SND – Peter Brenkus

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno