Kto by nepoznal meno Charles Chaplin? Legendárny herec, režisér, scenárista, producent a priam geniálny komik je považovaný za jednu z najvýznamnejších osobností 20. storočia. Balet Slovenského národného divadla uvedie 15. a 16. marca 2019 svetovú premiéru diela Tulák Chaplin, kde tohto milého tuláka s paličkou a legendárnym cylindrom predstaví z iného pohľadu, aký je divákom známy. Pripravte sa na unikátnu inscenáciu, na nový pohľad, pretože balet SND pre vás pripravil balet o ľudskosti.

„Príliš veľa myslíme a príliš málo cítime. Viac ako stroje potrebujeme ľudskosť. Viac ako rozum potrebujeme láskavosť a nehu. Bez toho zvlčíme a stratíme všetko,“ povedal kedysi Chaplin. Tento jeho nadčasový výrok akoby bol čoraz naliehavejší aj dnes a nikdy nestratí na aktuálnosti. Charlie Chaplin – rodák z Londýna, nebol len komik a legenda strieborného plátna, ale nesmierne hĺbavý človek, ktorý tomuto svetu odkázal viac než len grotesky. Bol ľudský i filmový génius a obe tieto stránky sa snaží stvárniť nová inscenácia Baletu SND, ktorá bola pripravená s medzinárodným tímom tvorcov.Inscenácia vznikla na pôde SND v spolupráci s Roy Export S.A.S., Charlie Chaplin™ © Bubbles Incorporated S.A. Tvorivý tím z Nižinského sa vrátil do SND v nezmenenej zostave. Skladateľa Carla Davisa, choreografa Daniela de Andradeho a scénografa Marka Baileyho dopĺňa Patricia Doyle, zodpovedná za dramatické vedenie tanečníkov a tím dotvoril autor videoprojekcií Tim Reid.


Choreograf a režisér Daniel de Andrade začal pracovať s tanečníkmi Baletu SND už vlani v septembri. Začal obsadením tanečníkov do jednotlivých postáv a naštudovaním základnej časti choreografie. Samotný režisér sa s myšlienkou spracovať životný príbeh Chaplina, ale z iného pohľadu, pohrával už dlho. A kto ho napokon presvedčil, aby sa tak stalo? Nápad pochádza priamo od riaditeľa Baletu SND Jozefa Dolinského. Práve od neho totiž vyšla iniciatíva a to hneď po premiére Nižinského. Slovo dalo slovo a tvorivý tím sa v Slovenskom národnom divadle objavil, aby naštudoval toto unikátne dielo.
Nemožno opomenúť skvelého hudobného skladateľa Carla Davisa, ktorý je doslova expertom na Chaplinove filmy. Komponoval totiž hudbu k jeho nemým filmom a podieľal sa na mnohých vystúpeniach o Chaplinovi, jeho živote a kariére.
Tulák Chaplin zobrazuje v chronologickom poradí najdôležitejšie životné etapy Chaplina. Pre www.snd.sk to zhrnul choreograf diela: „Sledujem Chaplinov príbeh od detstva, ktoré bolo veľmi ťažké, jeho rodina žila v absolútnej biede a trvalo dlho, kým sa z nej vymanil a kým ho svet začal oceňovať. Celý život sa snažil pomáhať svojej matke, pretože otec ich opustil, keď bol veľmi malý, rodina sa rozpadla a Charlie musel niekoľko rokov stráviť v sirotinci. Po svojej matke však zdedil obrovský komický talent, sklon k tancu, herectvu, klaunovstvu. Stal sa umelcom ako veľmi mladý, ako desaťročný si začal umením zarábať na živobytie a postupne sa z malého, chudobného chlapca s obrovským talentom stal umelec, svetoznámy komik a bohatý človek…“
Balet je poctou geniálnemu umelcovi, ktorý veľmi emotívne vnímal svet a spoločnosť, v ktorej žil. Citlivo pracoval s náročnými témami a tlmočil ich ľuďom tak, aby ich zabavil a priniesol im radosť do života. Chaplin je geniálne nadčasový – jeho myšlienky majú svetu čo odkázať aj dnes. A ako si ho vybavujeme v mysliach? No predsa tulák s paličkou, v úzkom saku a priveľkých topánkach. Priniesť vernú a výtvarne vycizelovanú podobu Chaplina bolo zámerom autora kostýmov, významného anglického scénografa Marka Baileyho. V porovnaní s Nižinským musel tentoraz navrhnúť oveľa viac rôznorodých kostýmov pre charakterovo rôznorodé postavy. Kostýmy a topánky zo začiatku 20. storočia sú veľkou výzvou pre krajčírskych, obuvníckych a klobučníckych majstrov v Umelecko- dekoračných dielňach SND. Mark Bailey je súčasne autorom scény. Jej dominantným prvkom a leitmotívom je pre Chaplina taký príznačný filmový pás.


Okrem réžie, scény a kostýmov je v inscenácii nesmierne dôležitá aj hudba. Samotný Chaplinov život je úzko prepojený s tancom a hudbou: jeho matka bola tanečnica, herečka a speváčka a malý Charlie zdedil po nej tanečný talent a od malička rád tancoval. „Jeho prvé vystúpenie na ulici, za ktoré dostal aj prvý honorár, bolo tanečné,“ približuje svoju inšpiráciu pre www.snd.sk hudobný skladateľ, autor hudby a spoluautor libreta –  Carl Davis a pokračuje: „Všetci poznajú Chaplina ako úžasného komika, tiež ako režiséra a scenáristu mnohých filmov, nie všetci však vedia, že bol zároveň hudobným skladateľom, ktorý zanechal veľké množstvo nádhernej, hlavne filmovej hudby. Je autorom úžasných melódií z filmov, akými sú napríklad Lifilines, Modern age a ďalšie. V porovnaní s Nižinským, kde bolo dominantným Chopinovo prelúdium, tu bude znieť Chaplinova originálna hudba v mojej úprave. Hlavným motívom je hudba z filmu Svetlá veľkomesta, ale budeme tam počuť ja hudbu z ďalších jeho filmov.“

V postave Chaplina sa predstaví viacero tanečníkov. Najstaršieho Chaplina stvárni Jozef Dolinský, st. a. h., Adrian Ducin, Andrej Cagáň, o jeho najmladšiu podobu sa pokúsia žiaci Tanečného konzervatória Evy Jaczovej v Bratislave, v postave Charlieho – chlapca alternujú Juraj Žilinčár, Jean-Michel Reuter a Seiru Nagahori.

Najväčší priestor má postava dospelého Charlieho v podaní Konstantina Korotkova, Viacheslava Kruťa a Glena Lambrechta. „Stať sa na javisku Charliem si vyžaduje nielen tanečnú a hereckú precíznosť, ale aj zdokonaľovanie drobných detailov, vďaka ktorým sa Charlie Chaplin stal svetoznámym. Cítim sa veľmi poctený možnosťou dostať sa Chaplinovi hlbšie pod kožu a odovzdávať ďalej jeho umelecký odkaz,“ hovorí o svojej postave Glen Lambrecht.
Tanečníci si spoluprácu s Danielom de Andradem pochvaľujú. Napokon, premiéra inscenácie už klope na dvere a divákom sa dostane prostredníctvom baletu na pódiu príbeh od 50-tych rokoch 20. storočia, až po 70-te roky, keď Chaplin dostal Oscara. Veríme, že Tulák Chaplin si získa srdcia divákov, ktorí ho budú zbožňovať s rovnakou vrúcnosťou a vzhliadať k nemu s obdivom.

Zdroj foto: SND – Peter Brenkus, Juraj Žilinčár

autorské práva licenčne zabezpečené:
Roy Export S.A.S., Charlie Chaplin™ © Bubbles Incorporated S.A.
hudobné skladby od Charlesa Chaplina licenčne zabezpečené
©Copyright Bourne Co.
Bourne Co. Music Publishers
Všetky práva vyhradené medzinárodné autorské práva zabezpečené SOZA


 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno