Balet SND sa vráti k repertoárovým hitom a uvedie premiéru Popolušky

V novej sezóne 2020/2021 uvedie Balet Slovenského národného divadla dve obnovené premiéry úspešných inscenácií a v roku 2021 odpremiéruje kultové dielo baletného odkazu 20. storočia – Popolušku.

Boris Eifman
Za hranicami hriechu/Bratia Karamazovovci
Hudba: Richard Wagner, Modest Petrovič Musorgskij, Sergej Rachmaninov
Libreto, choreografia, réžia: Boris Eifman
Hudobné naštudovanie: Branislav Kostka
Dirigent: Branislav Kostka, Dušan Štefánek
Scéna a kostýmy: Viacheslav Okunev

Inscenácia Za hranicami hriechu z repertoáru svetoznámeho Eifman Ballet bola udalosťou sezóny 2018/2019 a prvým naštudovaním diela Borisa Eifmana na Slovensku. V duchu tvorby súčasného choreografického génia Borisa Eifmana sme ponúkli tanečný ekvivalent k Dostojevského majstrovskému románu Bratia Karamazovovci o deštruktívnych vášňach a večnom súboji Boha a diabla. Prostredníctvom choreografického ponoru do duší hlavných postáv mohli diváci sledovať dejové línie kultového románu, z ktorého choreograf akcentuje myšlienku: „Ak Boh neexistuje, potom sú všetky veci v súlade s právom.“ Autor ju parafrázuje z pohľadu súčasnosti: „Boh existuje a napriek tomu sa všetky veci dejú v súlade s právom.“ Strhujúca choreografia, umocnená hudbou troch hudobných velikánov – Wagnera, Musorgského a Rachmaninova, sugestívna výprava a virtuozita tancovania je aj dnes prísľubom nevšedného diváckeho zážitku. Výber sólistov v hlavných úlohách, ktorý tvoria Konstantin Korotkov, Andrej Szabo Adrian Szelle, Silvia Najdená, Glen Lambrecht, Viacheslav Kruť, Damian Šimko doplnia prvé sólistky Olga Chelpanova a Romina Kolodziej v postave Grušenky, prvý sólista Artemyj Pyzhov a člen baletu Kristian Achberger v úlohe Dmitrija. Inscenácia zaznamenala úspech nielen v podobe vypredaného hľadiska, ale aj v podobe ocenení, okrem niekoľkých cien Literárneho fondu za počin v oblasti hudobného divadla získal cenu Dosky Adrian Szelle za postavu Alexeja.

Carl Davis/Daniel de Andrade
Nižinskij – Boh tanca
Námet: Christopher Gable
Choreografia a réžia: Daniel de Andrade
Libreto: Daniel de Andrade
Hudba: Carl Davis
Scéna a kostýmy: Mark Bailey
Hudobné naštudovanie a dirigent: Dušan Štefánek
Druhý režisér: Patricia Doyle
Zbormajster: Pavel Procházka
Uvádzané so súhlasom BOOSEY & HAWKES MUSIC PUBLISHERS LIMITED

Pôvodnú baletnú inscenáciu na hudbu legendárneho anglického skladateľa Carla Davisa sme uviedli vo svetovej premiére v sezóne 2017/2018. Balet ponúka jedinečný pohľad na život a dielo slávneho ruského tanečníka a choreografa Václava Nižinského. Pôvodná baletná inscenácia na hudbu legendárneho anglického skladateľa, autora slávnych muzikálov a baletov Carla Davisa ponúka jedinečný pohľad na život a dielo slávneho ruského tanečníka a choreografa Václava Nižinského. Jeden z kľúčových členov svetoznámeho telesa Sergeja Ďagileva Ballets Russes obrodil umenie mužského tancovania, svoju brilantnú techniku skokov a piruet prepájal s výrazovosťou a pantomímou. Inscenácia cituje jeho najslávnejšie postavy, ku ktorým patrili Petruška v balete Igora Stravinského, Debussyho Faunovo neskoré popoludnie, ako aj jeho prelomový balet Svätenie jari na hudbu Igora Stravinského.

Titul sme uviedli vo svetovej premiére. Balet Nižinskij – Boh tanca sa stal počas troch rokov najnavštevovanejším baletným titulom oceňovaným laickou aj odbornou verejnosťou. V hlavných postavách uvidíme opäť Andreja Szaba ako Ďagileva, Artemyja Pyzhova ako Nižinského a Rominu Kolodziej ako Romolu. V premiére sa v týchto úlohách predstavia prví sólisti Olga Chelpanova a Konstantin Korotkov.

P r e m i é r a

Sergej Prokofiev/Michael Corder
Popoluška
Hudba: Sergej Prokofiev
Choreografia a réžia: Michael Corder
Hudobné naštudovanie: Dušan Štefánek
Dirigenti: Dušan Štefánek, Peter Valentovič
Scéna a kostýmy: Mark Bailey
Účinkujú: sólisti a zbor Baletu SND, žiaci Tanečného konzervatória Evy Jaczovej, orchester Opery a Baletu SND
Dielo uvádzame so súhlasom Musikverlag Hans Sikorski GmbH & Co. KG
Premiéry: 23. a 24. apríla 2021, nová budova SND

 

So zámerom podporiť význam storočnice SND a jeho presah do svetového baletného diania sme plánovali uviesť v apríli 2020 premiéru baletu Popoluška. Hoci sa dielo pre pandémiu dostáva k našim divákom o rok neskôr, nič sa nemení na tom, že ide o kultové dielo baletného odkazu 20. storočia.
Sergej Prokofiev (1891 – 1953, autor fenomenálnych baletov Romeo a Júlia a Popoluška sa inšpiroval čarovným rozprávkovým príbehom Popolušky od francúzskeho spisovateľa Charla Perraulta a napísal zvukovo a melodicky bohaté dielo plné emócií, krehkosti aj melanchólie, ale najmä nádherných tanečných obrazov – príťažlivých pre tanečných umelcov na celom svete. Jednou z najúspešnejších baletných inscenácií je práve Popoluška Michaela Cordera.
Svetoznámy britský choreograf bol dlhoročným prvým sólistom Royal Balletu v Londýne. Vytvoril viac ako šesťdesiat choreografických diel a spolupracoval so súbormi po celom svete. Jeho diela uviedli v Royal Ballet, Sadler’s Wells Royal Ballet, Birmingham Royal Ballet, English National Ballet, Kráľovskom dánskom balete, Holandskom národnom balete, Flámskom kráľovskom balete, Boston Ballete, Nórskom národnom balete, Wienna Staatsballett a v ďalších slávnych súboroch. Za svoj balet Rhyme Nor Reason a L’Invitation au voyage získal ocenenie Olivier Award. Inscenoval najvýznamnejšie Prokofievove balety Romea a Júlia a Popoluška. V Anglickom národnom balete vznikla roku 2007 inscenácia Snehová kráľovná na hudbu z baletu Sergeja Prokofieva Kamenný kvietok, ktorú inscenoval v roku 2016 v balete Národného divadla v Prahe. Balet Popoluška vznikol pôvodne pre Anglický národný balet v roku 2008, čoskoro získal cenu Oliviera za najlepšiu produkciu súčasného baletu.

Prípravy inscenácie Popoluška s choreografom Michaelom Corderom na jar 2020. Premiéru Popolušky diváci uvidia v roku 2021. Zdroj foto: Peter Brenkus

Inscenácia Michaela Cordera s množstvom postáv, tancov, epizód na námety jednej z najznámejších rozprávok prináša svet plný fantázie, farieb a kúziel, v ktorom sa prelína reálny svet s vesmírnym na pozadí striedania ročných období. Autorom výtvarnej koncepcie výpravnej produkcie je významný britský scénograf Mark Bailey, ktorý sa ako scénograf aj kostýmový výtvarník podieľal na dvoch úspešných produkciách s Danielom de Andrade (Nižinskij – Boh tanca a Tulák Chaplin – pocta géniovi).
Popoluška je dielo, ktoré kladie na sólistov a zbor vysoké nároky, nasadenie a koncentráciu. Pre baletný súbor je to opäť nová a veľká výzva.

Zdroj: Balet SND
Zdroj foto:Balet SND – Peter Brenkus, video – Balet SND


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno