Pripojte sa k Dorotke a jej trom netradičným priateľom, plechovému drevorubačovi, strašiakovi Strachopudovi a levovi Bojkovi na ich ceste k záhadnému čarodejníkovi do ešte záhadnejšej krajiny. Svetoznámy rozprávkový príbeh vo výpravnej inscenácii Baletu ŠDKE poteší malých i veľkých pri príležitosti Medzinárodného dňa detí. ČARODEJNÍK Z KRAJINY OZ opäť naživo 1. a 3. júna o 19:00 v Historickej budove ŠDKE. Diváci sa môžu zapojiť aj do súťaže, ktorú pre nich divadlo pripravilo, preto sledujte sociálne siete.

Detská kniha The Wonderful Wizard Of Oz sa v Amerike objavila pred 119 rokmi a jej autor L. Frank Baum nemal ani tušenia, akú ňou spustí lavínu. Príbeh o ceste Dorotky a jej troch netradičných priateľov, plechového drevorubača, strašiaka Strachopuda a leva Bojka, k čarodejníkovi je nielen klasikou svetovej literatúry, ale aj námetom mnohých spracovaní v rôznych adaptáciách, či už divadelných, ale aj filmových.


Svoju baletnú adaptáciu slávnej rozprávky do Košíc priniesol v roku 2019 režisér a choreograf Giorgio Madia.


Malá Dorotka žije u svojho strýka Henryho a tety Emy v Kansase. Počas veľkej búrky ju tornádo prenesie do ďalekej krajiny. Dorotka sa chce vrátiť domov, no jediný, kto jej môže pomôcť, je veľký čarodejník Oz zo Smaragdového mesta. A tak sa Dorotka vyberie po ceste vydláždenej žltými tehlami za čarodejníkom. Cestou stretne strašiaka Strachopuda, ktorý túži získať rozum, cínového drevorubača, ktorý by chcel mať srdce, a leva Bojka, ktorý túži po odvahe. Dorotka s priateľmi zistia, že Oz je v skutočnosti obyčajný človek bez čarodejných schopností. Napriek tomu dá strašiakovi rozum, drevorubačovi srdce a levovi odvahu, pretože ich už vlastne dávno majú.

„Toto predstavenie Giorgia Madiu malo premiéru v Berlíne pred desiatimi rokmi. Do Košíc ho prenášame v originálnej vizuálnej podobe. Je to predstavenie, ktoré nie je určené len deťom, ale aj rodičom, ktorí sa na ňom tiež určite zabavia. Je to zaujímavo spracovaný známy príbeh, v ktorom sa na javisku v dobrom zmysle slova prepájajú staré dobré rozprávky s dnešným moderným svetom. Je to titul rodinný, na ktorom sa zabavia všetci, od troch do sedemdesiat aj viac rokov. Teším sa, že môžeme Čarodejníka z krajiny OZ ponúknuť našim divákom a verím, že bude mať úspech,“ povedal pri príležitosti premiéry inscenácie vtedajší riaditeľ baletu Andrii Sukhanov.


Giorgio Madia, rodák z Milána, debutoval ako baletný sólista v slávnej La Scale,  Neskôr pôsobil vo významných baletných súboroch od San Francisco Ballet, Béjart Ballet Lausanne,  Zurich Ballett, Royal Ballett Brussel, či dokonca ako sólista Parížskej opery absolvoval po boku slávneho Rudolfa Nurejewa svetové turné. Za svoje baletné diela dostal niekoľko krát ocenenie „Zlatá maska“ v Poľsku, či dokonca označenie „Choreograf posledných rokov“ v Taliansku v roku 2011. Medzi jeho najznámejšie diela patria „Stück“ (Opernhaus Zürich 1995), „Kann denn Liebe Sünde sein?“ (Theater Basel 2002), Alice’s Wonderland“ (Staatsballett Berlin 2007), Romeo und Julia (Balletto di Milano 2009), OZ – The Wonderful Wizard (Staatsballett Berlin 2011).

„Filozofia príbehu je jednoduchá: Cesta je cieľ. S trochou srdca, rozumu a odvahy sa dá zvládnuť. Nezáleží na tom kde, najlepšie je doma. Ak človek vie, kde to je, možno „len jednoducho“ v ňom samom. Dorotka, ako malý vodca, s jej priateľmi strašiakom, drevorubačom a levom, sa vydávajú na cestu k čarodejníkovi z krajiny OZ. Títo štyria priatelia zvládnu všetky tie bláznivé dobrodružstvá len preto, lebo sa spoliehajú na svoj inštinkt a nie preto, že rozmýšľajú o tom, čo by bolo najmúdrejšie, najláskavejšie alebo najodvážnejšie. Jednoducho to urobia, vďaka vnútornému pocitu a v pravý moment. Nie je to len o tom, že sa na seba spoliehajú, ide o oveľa viac. Vzájomne sa inšpirujú tým, že prebúdzajú talenty, ktoré v každom driemali,“ hovorí G. Madia o svojom Čarodejníkovi z krajiny OZ. Príbeh podľa neho žije svojou dynamikou. „Podstatné veci sú stále v pohybe. Neexistuje vôbec nič, čo by sa dalo zachytiť alebo vysvetliť. To jediné, čoho sa môžu tí štyria naozaj držať, je poznanie, že nič nie je také, ako sa zdá,“ dodáva Madia.

Zdroj: ŠDKE – upravila redakcia mojakultura.sk

Zdroj foto: Joseph Marčinský

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno