Balet Slovenského národného divadla uvedie 17. januára 2020 v historickej budove o 19:00 jeden z najkrajších romantických príbehov.


„Obrať ľudí o klasické diela by bol hriech…“ hovorí choreograf Rafael Avnikjan, ktorý inscenáciu Giselle podľa Mariusa Petipu uviedol v Balete SND už v roku 1999. Aj tentoraz mu išlo o zachovanie čistoty a štýlu tohto romantického diela a zároveň mal ambíciu uviesť inscenáciu s puncom výnimočnosti: „Každý balet inscenujem nanovo, vždy pridám nové mizanscény, kroky, variácie. Ale načo meniť zmysel, obsah, postavy? Zároveň sa však musím držať pôvodného libreta, partitúry a choreografického konceptu, to je pre mňa záväzné. Giselle bude už na prvý pohľad iná vďaka nádhernej scéne a kostýmom dvoch vynikajúcich hosťujúcich výtvarníkov – Juana Guillerma Novu a Lucu dall’Alpiho,“ povedal v novembri v roku 2016 pred premiérou Giselle choreograf.


Výnimočnosť baletov však robia hlavne tanečníci. V roku 1999 spolupracoval choreograf s úplne iným súborom, ktorého úroveň rokmi stúpla – dnes má mnoho mladých a šikovných tanečníkov. Pokračuje Avnikjan: „Moje nároky sa nezmenili, vždy chcem od tanečníkov maximum a nebolo to inak ani počas tohto skúšobného procesu, ktorý nebol jednoduchý. Javisko všetko odhalí. Tanečník musí dať svojej postave dušu, vyjadriť ju bez slov, iba svojím pohybom. Keď sa to podarí, publikum dýcha spolu s postavou a prežíva ten príbeh spolu s tanečníkmi.“


Giselle patrí medzi skvosty diel obdobia romantizmu, v ktorom vznikli desiatky baletov. V súčasnosti sa hrajú na svetových javiskách najmä dva – Sylfida a Giselle. Pokiaľ Sylfida slávila svoj triumf v 30. rokoch, Giselle bola objavom 40. rokov 19. storočia. Dnes patrí Giselle k historickému odkazu obdobia vrcholného romantizmu a zároveň k najhranejším dielam svetového baletného repertoáru. Ako jeden z mála romantických titulov prežilo dobu svojho vzniku a zaradilo sa k nadčasovým hodnotám.


Od prvého uvedenia v Paríži roku 1841 si dielo udržalo pozornosť obecenstva na celom svete – na čom má zásluhu najmä dojímavý romantický príbeh, rovnako ako ľahkosťou oplývajúca melodická a rytmická hudba. Balet bol dielom viacerých významných tvorcov toho obdobia: dvoch libretistov – Théophila Gautiera a Julesa-Henriho Vernoya de Saint-Georgesa, dvoch choreografov Julesa Perrota a Jeana Coralliho a dvoch hudobných skladateľov – Adolpha Charlesa Adama a Friedricha Burgmüllera (ktorý však do baletu vložil len jednu časť v prvom dejstve – tanec dedinčanov).
Nezanedbateľným motívom pri vzniku diela bol obdiv Théophila Gautiera voči jednej z legiend romantického obdobia – Carlotte Grisiovej, prvej predstaviteľke Giselle, ktorý bol iniciátorom myšlienky vytvoriť balet špeciálne pre ňu. Inscenácia podľa poviedky nemeckého básnika Heinricha Heineho prináša príbeh pôvabného vidieckeho dievčaťa, ktoré zomrie zo zúfalstva z nešťastnej lásky a jeho duša sa zmení na vílu.
Významný skladateľ romantického obdobia Adolph Charles Adam napísal na objednávku divadla balet, v ktorom dosiahla romantická hudba svoj vrchol. Premiéru baletu dirigoval sám šéf Parížskej opery François-Antoine Habeneck, čo bolo vyznamenaním Adamovho hudobného majstrovstva, keďže balety prenechával vždy svojmu asistentovi. Adamova baletná hudba je rytmicky pregnantná a melodicky bohatá, vyjadrujúca atmosféru jednotlivých obrazov a scén, napokon hudobného skladateľa spájali s umelcami vrúcne priateľské vzťahy: „Pracoval som na balete Giselle s veľkým nadšením, tým väčšmi, že prvá predstaviteľka titulnej postavy Carlotta Grisiová aj choreograf Jules Perrot patrili k mojim najmilším priateľom. Tance pre Carlottu vznikali v mojej pracovni.“

V porovnaní so Sylfidou bol príbeh Giselle jednoduchší, hudbu však hodnotili ako omnoho kvalitnejšiu a choreografiu a tance pôvabnejšie s väčším dôrazom na využitie tanca na špičkách. Autorom výpravy bol rovnako ako pri Sylfide Pierre-Luc-Charles Ciceri. Predstaviteľke prvej Giselle Carlotte Grisiovej priniesla Giselle okamžitú svetovú slávu. Postava vidieckeho dievčaťa, ktoré sa mení na vílu, je z pohľadu interpretácie tanečnou i hereckou výzvou. Na jej predstaviteľku kladie postava mimoriadne nároky – vytvoriť a stvárniť charakter mladého dievčaťa, ktoré prechádza od ranej lásky cez úklady a zradu až k šialenstvu. Od čias Carlotty Grisiovej sa postavy Giselle zhostili tie najslávnejšie svetové baleríny – od Anny Pavlovovej až po Alinu Cojocaru.

Romantický príbeh libretistov v kombinácii s melodicky bohatou hudbou, ktorá má v sebe rytmickú ľahkosť, z pera Adolpha Charlesa Adama, robí z tohto baletu nesmrteľné dielo. Balet SND ho milovníkom tanečného umenia ponúka v jeho akademickej čistote – v naštudovaní choreografa Rafaela Avnikjana.

Inscenačný tím
Hudba Adolphe Charles Adam
Choreografia a réžia Rafael Avnikjan
Hudobné naštudovanie Dušan Štefánek
Účinkuje orchester Opery SND
Scéna Juan Guillermo Nova
Kostýmy Luca Dall´Alpi

Obsadenie
Giselle Tatum Shoptaugh
Albert Yuki Kaminaka
Myrtha Viola Mariner
HILARION Adrian Ducin
Bathilda Silvia Najdená
Gróf – otec Bathildy František Šulek
Bertha – matka Giselle Viktória Šimončíková
Wilfred – priateľ Alberta Aliaksei Kavaleuski
Pas de deux – 1. dejstvo Chiaki Honda Adrian Szelle
Priateľky Giselle Sarah Millner Sakura Shojima Sumire Shojima Klaudia Görözdös Helene Ziener Zsóka Tallósiová
Sólo víly Silvia Najdená Reona Sato
Sedliacky tanec – dámy Viktória Gyepes – Árvová Isa Ichikawa Katsiaryna Kavaleuskaya Katarína Kaanová Ilinca Ducin Valéria Frištik Monika Lehocká Margaux Bortoluzzi Natália Planková Juliana Ondrášiková Daniela Danihelová Tamara Szilagyi
Sedliacky tanec – páni Juraj Žilinčár Martin Kreml Raphael Schuster Mergim Veselaj Martin Radošinský Marián Kuchar Marek Bobošík Glen Lambrecht Evgenii Korsakov Kristian Achberger Seiru Nagahori Enrico Vanroose
Víly – zbor Viktória Gyepes – Árvová Sarah Millner Helene Ziener Katsiaryna Kavaleuskaya Sakura Shojima Sumire Shojima Zsóka Tallósiová Klaudia Görözdös Ilinca Ducin Katarína Kaanová Anna Vágnerová Valéria Frištik Monika Lehocká Natália Planková Margaux Bortoluzzi Juliana Ondrášiková Tamara Szilagyi Maho Miyagawa
Spoluúčinkuje Baletná prípravka SND

 

Zdroj: Balet SND – správa bola upravená redakciou mojakultura.sk
Foto: Balet SND – Peter Brenkus

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno