Art Film Fest ponúkne inšpirácie aj filmovým profesionálom

photo: reefe | www.reefe.sk

27. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest prinesie do Košíc množstvo kvalitných filmov a bohatý sprievodný program – tento rok aj s výrazne posilnenou časťou venovanou filmovým profesionálom a potenciálnym tvorcom. Tzv. industry program budú tvoriť prezentácie, prednášky a diskusie zamerané na súčasnú domácu tvorbu, ale aj inšpirácie z blízkeho zahraničia.


Pondelok 17. júna a utorok 18. júna 2019 budú inšpiratívnymi dňami, Inspirational Days. Ich návštevníci sa budú môcť inšpirovať nielen filmami, ale aj ich tvorcami. Trojica mladých režisérov – slovenský debutant Teodor Kuhn (Ostrým nožom, 2019), poľský tvorca Piotr Domalewski (Tichá noc, Cicha noc, 2017) a maďarský filmár Mihály Schwechtje (Nebezpečné city, Remélem legközelebb sikerül meghalnod :), 2018) ponúknu unikátny pohľad do zákulisia vzniku filmov a procesu tvorby svojich prvých celovečerných diel. V prípade každého z nich bude premietanie nasledované prípadovou štúdiou a záver Inspirational Days bude patriť spoločnej diskusii tvorcov, venovanej nástrahám a očakávaniam začínajúcich filmárov v našom audiovizuálnom prostredí.

VFX Day – Studio Blue Faces – (c) Blue Faces

Za označením VFX Day sa skrýva skupina prednášok a prezentácií, ktoré budú súčasťou festivalového programu v stredu 19. júna 2019. Ich spoločným menovateľom budú vizuálne efekty, vo svete známe práve pod značkou VFX. Art Film Fest ukáže návštevníkom, akým spôsobom profesionáli tieto efekty vytvárajú, a že je to možné a rozšírené aj v našich podmienkach. Rozprávať o nich bude tvorca vizuálnych efektov Lukáš Jankovčin, režisér a animátor Andrej Kolenčík, experimentálny tvorca Tibor Meliš, alebo Ľubomír Timko a Marek Ježo zo slovenského štúdia Blue Faces, ktoré sa podieľalo aj na snímkach sérií o Harrym Potterov či Avengers.


VFX DAY – Andrej Kolenčík – nakrúcanie Mohyly – (c) Juraj Fifík

Televíznej tvorbe bude zasvätený piatok 21. júna 2019 – TV Industry Day ponúkne vo svojom programe trojicu prípadových štúdií a unikátnu panelovú diskusiu. Prípadové štúdie budú venované spolupráci nezávislých producentov s televíznymi vysielateľmi, pripravia ich Vratislav Štajer z českej produkčnej spoločnosti Bioanut, Adriana Kronerová zo slovenského InOut Studia a Rastislav Šesták z DNA Production. Trojica bude neskôr diskutovať v panelovej diskusii spoločne s trojicou generálnych riaditeľov slovenských televízií – Jaroslavom Rezníkom (RTVS), Marcelom Gregom (TV JOJ) a Matthiasom Settelem (TV Markíza). Zostavu doplní Martin Šmatlák, riaditeľ Audiovizuálneho fondu a moderátorka diskusie Zuzana Mistríková, prezidentka Asociácie nezávislých producentov, ktorá diskusiu spoločne s Art Film Festom organizuje. Témou bude prínos televíznych vysielateľov k filmovej tvorbe a prínos nezávislých producentov k tvorbe televíznej. Diskutujúci budú hľadať odpovede na otázky o tom, aká je úloha televízií pri tvorbe a distribúcii domácej kinematografie, aká je úloha nezávislých producentov pri rozvoji televíznej či audiovizuálnej tvorby, či aké sú modely spolupráce medzi televíziami a nezávislými producentmi.
Medzinárodný filmový festival Art Film Fest sa uskutoční v Košiciach v dňoch 14. – 22. júna 2019 a industry program bude tvoriť len zlomok jeho rôznorodej ponuky. Viac informácií o celkovom programe podujatia, ale aj o možnostiach vstupného nájdete na webstránke www.artfilmfest.sk.


TS: ART FILM FEST
Zdroj foto: VFX DAY – Andrej Kolenčík – nakrúcanie Mohyly – (c) Juraj Fifík
VFX Day – Studio Blue Faces – (c) Blue Faces
Industry program – ilustračná foto z festivalu – Art Film Fest

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno