Tridsiate narodeniny Medzinárodného filmového festivalu Art Film vyvrcholili vyhlásením víťazných snímok a odovzdaním šiestich prestížnych cien Modrý anjel. K tradičným dvom súťažiam – Medzinárodná súťaž hraných filmov a Medzinárodná súťaž krátkych filmov – organizátori tento rok pridali novú tretiu súťažnú sekciu s názvom Medzinárodná súťaž filmov zo strednej a východnej Európy.

Pri tejto príležitosti boli zriadené tri medzinárodné odborné poroty pozostávajúce z filmových profesionálov a teoretikov, ktorých čestnou a náročnou úlohou bolo spomedzi uvedených filmov vybrať tie víťazné, filmy s výnimočným umeleckým či remeselným spracovaním a najvýznačnejším a ďalekosiahlym posolstvom. Porotkyne a porotcovia na MFF Art Film 2024 taktiež ocenili najlepšie herecké výkony a réžiu. 


V Medzinárodnej súťaži hraných filmov o víťaznom titule rozhodovala ukrajinská vizuálna umelkyňa a filmárka Anna Kryvenko, kurdsko-švajčiarsky režisér a scenárista Mano Khalil a slovenský režisér Marek Kuboš. Modrého anjela za najlepší hraný film udelili sudánskej dráme Zbohom, Júlia o priateľstve dvoch žien s rozdielnym náboženským vyznaním. Víťazstvo debutu režiséra Mohameda Kordofaniho porota odôvodnila takto: “Film Zbohom, Júlia skrz rodinnú tragédiu poukazuje na dôležité súčasné dianie, ponára sa do historických nánosov a politických konfliktov. Vyjadruje humanistické posolstvo, pričom sa sústreďuje na tému odpustenia – nevyhnutnú súčasť ľudskej existencie – a vzdáva hold tolerancii, spolunažívaniu a vzájomnému rešpektu.” Producenti filmu Amjad Abu Alala a Mohammed Alomda spolu s cenou Modrý anjel získali aj finančnú cenu vo výške 2 000 EUR.


odovzdávanie cien na MFF Art Film 2024
Amjad Abu Alala

Modrým anjelom za najlepšiu réžiu porota ocenila režiséra Magnusa von Horna a jeho skľučujúcu drámu Dievča s ihlou inšpirovanú desivými udalosťami z Dánska z obdobia krátko po prvej svetovej vojne. “Režisér sa predstavil s temnou znepokojujúcou drámou fungujúcou na všetkých úrovniach, či už vďaka výbornej kamere, ktorá čiernobielo zachytáva hrozivé obrazy, dramaturgiou príbehu, ktorý je plný prevratov a prekvapení, ale i hereckými výkonmi, ktoré vytvorili atmosféru skutočného kriminálneho príbehu.” 


odovzdávanie cien na MFF Art Film 2024
Magnus von Horn

Práve herecký výkon dánskej herečky Trine Dyrholm účinkujúcej vo filme Dievča s ihlou uchvátil trojčlennú porotu natoľko, že jej udelila Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon. “Herečka nás svojím majstrovským výkonom presvedčila o jej premene z majiteľky obchodu s cukríkmi a nevinnej samaritánky, ktorá tajne pomáha ženám v núdzi s adopciou, na bezcitnú vrahyňu.”


Modrého anjela za najlepší mužský herecký výkon získal dánsky herec Sebastian Bull vďaka úlohe vo väzenskej dráme Dozorkyňa od režiséra Gustava Möllera. “Sebastian Bull sa presvedčivo ujal roly násilníckeho väzňa. Hoci hral vedľajšiu úlohu, v publiku dokázal vyvolať silné emócie a znázornil agresivitu a násilnosť, ale aj detskú nevinnosť, bezbrannosť a krehkosť.”

odovzdávanie cien na MFF Art Film 2024
Sebastian Bull

Porota udelila aj tri zvláštne uznania. Prvé si vyslúžil herec Clément Faveau za svoju rolu v komediálnej dráme Panebože!. Uznanie patrí aj ženskej hereckej dvojici víťazného filmu Zbohom, JúliaEiman Yousif a Siran Riak, ktoré svojim umením zdôraznili dôležitosť dobrých medziľudských vzťahov. Na japonskej snímke Rei debutujúceho režiséra Toshihika Tanaku porota ocenila “jemný filmový jazyk, ktorý dokázal vyjadriť najhlbšie city ľudskej duše.”

Odbornú porotu novej Medzinárodnej súťaže filmov zo strednej a východnej Európy na festivale Art Film tvorila tento rok trojica odborníčok z prostredia filmovej teórie a teatrológie, a to Birgit Beumers z Nemecka, Anna Ladinig z Rakúska a Sylvia Huszár z Maďarska. Modrého anjela za najlepší film z krajín strednej a východnej Európy porotkyne udelili celovečernému debutu poľského režiséra Klaudiusza Chrostowského s názvom Ultima Thule, ktorý “primeraným tempom majstrovsky rozpráva príbeh o tom, ako prekonať stratu.” Porota dodáva, že: “Prostredníctvom interakcie s drsnou krajinou a priateľstiev, ktoré sú viac než len ľudské, sa film stáva výnimočným príspevkom do súťaže.” Zvláštne uznanie porota udelila animovanej snímke Pelikan Blue, ktorú nakrútil režisér László Csáki

Klaudiusz Chrostowski

Producentky Beata Rzeźniczek, Klaudia Śmieja-Rostworowska a producenti Klaudiusz Chrostowski a Jakub Gierszał víťazného filmu v novovytvorenej Medzinárodnej súťaže filmov zo strednej a východnej Európy si spolu s cenou Modrý anjel odniesli aj 1 500 EUR od spoločnosti CANON SLOVAKIA, ktorá je partnerom finančnej ceny.

Profesionálnu porotu Medzinárodnej súťaže krátkych filmov tvorili slovenská divadelná a televízna herečka a producentka Lucia Hurajová, český filmár Martin Kuba a poľský kultúrny promotér a festivalový organizátor Krzysztof Sienkiewicz. Modrý anjel za najlepší krátky film bol udelený snímke Incident režiséra Billa Morrisona, ktorá je rekonštrukciou policajnej streľby v Chicagu z roku 2018. “Film šikovne využíva moderné monitorovacie technológie na rekonštrukciu tragédie zo všetkých ľudských perspektív. Fragmenty incidentu nezákonnej streľby polície skladajú širší obraz spoločnosti, strachu a predsudkov, ktoré sú hnacím motorom opätovného výskytu takýchto tragédií,” dôvodí porota svoje rozhodnutie o udelení ceny. Tvorcovi víťazného filmu bola okrem Modrého anjela venovaná aj finančná cena 500 EUR.

Porota takisto zmienila tri krátke snímky, ktorým udelila zvláštne uznanie, a to snímke Pomaranč z Jaffy, pretože film “odhaľuje hranice medzi nami a to, ako nám drobné ľudské gestá môžu napomáhať tieto hranice prekročiť,” snímke Namôjdušu, pretože ide o “zaujímavo vystavanú záhadu, ktorá obklopuje vzťah dvoch vyvrheľov modernej spoločnosti,” a napokon si uznanie získala snímka Teraz alebo nikdy! za “nápaditý príbeh o prebúdzajúcej sa vášni mníšky. Hravo zobrazuje krásu a rozmanitosť vnútorných svetov pod naším uniformným oblečením.”

Návštevníci Art Filmu mali počas celého festivalu možnosť hlasovať o Diváckej cene JOJ Cinema za dlhometrážny film. Najvyšší počet diváckych hlasov a ocenenie napokon získala snímka Bez vzduchu od Kataliny Moldovai.

 

Zdroj: TS Andrea Čurná, PR manažérka MFF Art Film

Foto: Peter Stas

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno