„Chceme búrať bariéry a predsudky ľudí, že s klasickými muzikantmi je nuda,“ hovorí pre náš portál líderka dámskeho komorného súboru Anežka Kara.

Komorný súbor Ladies Ensemble pod vedením jeho zakladateľky a prvej huslistky Anežky Kara sa rozhodli uskutočniť letný open air koncert 14. augusta. Koncert pod holým nebom sa realizujú na prianie fanúšikov tohto orchestra. Po galakoncerte k 10.výročiu, ktorý sa konal v novembri hudobníčkam diváci ešte celé týždne písali svoje dojmy a spätnú väzbu, že dávno nezažili v Bratislave taký krásny, dojemný koncert: „Písali nám, že z neho ešte dlho žili. Rozmýšľala som či mám opäť riskovať urobiť koncert bez sponzorov, ale idem vo viere, že sa to zase vypredá,“ hovorí pre náš portál manažérka a huslistka Anežka Kara.


The Ladies Ensemble s hosťami predviedli publiku ozajstné muzicírovanie

Koncert sa uskutoční na nádvorí Pisztoriho paláca – je to jedno z ďalších magických prostredí, kde sa dajú organizovať koncerty pod holým nebom a u bratislavského publika majú úspech. Pôvodne mal byť na nádvorí Zichyho paláca, no keďže teleso chce vystúpiť ako orchester a pozvali viacerých sólistov, bol by to malý priestor. Rozhodli sa podujatie presunúť na nádvorie len nedávno zrekonštruovaného Pisztoriho paláca. Organizátorku inšpiroval aj letný koncert zboru Les Sirénes: „Na fotografiách aj videách to vyzeralo nádherne. A výhoda je, že v prípade mokrej varianty sa môže koncert presunúť do koncertnej siene na prvom poschodí, kde je rovnaký počet stoličiek a nemôže sa stať že niekoho budeme musieť poslať domov“.


Bude to multižánrový koncert, hoci The Ladies Ensemble sú všetko klasicky vzdelané hudobníčky, ktoré hrajú v profesionálnych telesách. Mottom týchto hráčok je, že v podaní tohto dámskeho orchestra zistíte, že klasická hudba nie je ani zďaleka nudná, ale plná života, radosti a emócií. A tiež to, že moderná populárna hudba v orchestrálnych úpravách získa nový originálny rozmer a príťažlivosť. Navyše, hráčky sa zhodujú, že popri klasike si radi zahrajú aj iné žánre. Anežka dodáva: „Máme radi klasickú hudbu, ktorú sme študovali od detstva a ktorú aj hráme v našich zamestnaniach v symfonických orchestroch. Ale máme vzťah aj k iným žánrom, ako je rock, pop, gospel, jazz, ethno, muzikál a oslovujú nás na spoluprácu aj rôzni multižánroví interpreti. Milujeme ten pocit slobody, ktorý interpret zažije napríklad na neformálnych open air vystúpeniach, kde sa zapojí do hudobného procesu aj publikum a to sa nedá až tak zažiť v koncertnej sále na koncerte klasickej hudby alebo v opere, kde príde publikum oblečené do večernej róby a je tam odstup medzi účinkujúcimi a divákmi. Chceme búrať bariéry a predsudky ľudí, že s klasickými muzikantmi je nuda“.


The Ladies Ensemble s umeleckou vedúcou Anežkou Kara, Jamesom a Joshuom Evancovcami. Foto: Zdenka Galandová

Na programe open air koncertu zaznie filmová hudba, etno, rock, pop music, ale aj pôvodná hudba sólistov. Filmová hudba je medzi širokou vrstvou publika stále obľúbená, existujú témy, ktoré si hneď obecenstvo zapamätá. Medzi ľuďmi je tento žáner podľa Anežky Kara obľúbený preto, lebo sa spája so spomienkami na nejaký dobrý film. Myslí si, že je to hlavne z dôvodu, že skladatelia filmovej hudby ako John Wiliams, Hans Zimmer a Ennio Morricone sú géniovia a ich hudba je napísaná dokonale, tak, aby zasiahla srdce človeka. Títo skladatelia sa podľa nej inšpirovali velikánmi klasickej hudby ako bol G. Mahler, P. I. Čajkovskij, G. Holst, R. Strauss, R. Wagner , V. Williams, D. Šostakovič a podobne. Hovorí, že filmová hudba len pokračuje v línii klasickej romantickej hudby 19. storočia. Na koncerte zaznejú známe melódie z filmov Pulp Fiction, Gladiator, Piráti z Karibiku, Titanic, Misia, Game of Thrones, ale aj zo slovenských titulov Perinbaba, Čiara…


Ansámbel sa snaží na každom koncerte priniesť nový repertoár. Novinkou bude spomínaný Pulp Fiction – Historky z podsvetia, no zároveň muzikantky vedia, že obecenstvo vyslovene na niektoré známe melódie čaká. Takou je napríklad hudba z filmu Piráti z Karibiku – tá nikdy nesmie chýbať. Samozrejme, nevynechajú ani klasiku. V podaní The Ladies Ensemble si budete môcť vypočuť aj velikánov klasickej hudby ako je A. Vivaldi či G. Puccini. „Spomínam na koncert filmovej hudby, ktorý sme odohrali pre 800 ľudí v StarsAuditoriu na pozvanie zboru Les Sirénes. Tam sme si mohli dovoliť rozšíriť repertoár aj o iné filmové hity (Harry Potter, Da Vinciho Kód, Indiana Jones, Saxana) vďaka skvelým aranžmánom Martina Petríka a Richarda Šarkoziho, nakoľko sme hrali aj s dychovými nástrojmi a zbormi. Páči sa mi, že publikum pozitívne reagovalo aj na moju malú hereckú etudu, keď som sa na želanie dirigenta Lukáša Kunsta prezliekla za Hagrida z Harry Pottera a prišla cez celu sálu na kolobežke na pódium v Hagridovskom kabáte a brade. Rada zabávam publikum a nemám problém si spraviť zo seba srandu,“ s úsmevom konštatuje Anežka.

Ladiesky reagujú aj na ďalšie dnešné trendy. Do repertoáru zaradili aj world music. Zaznejú melódie rómskej hudby, keltskej, židovskej. Ako vysvetľuje líderka telesa obľúbenosť hudby iných krajín? „Vďaka internetu a ľahkej dostupnosti cestovania sa svet stal menším. Ľudia majú možnosť spoznať rôzne kultúry a hudobné štýly oveľa ľahšie ako kedykoľvek predtým. V dobe masovej kultúry a uniformity mnohí ľudia túžia po niečom originálnom a autentickom. World music ponúka práve to – jedinečné kultúrne tradície. Hoci hudba pochádza z rôznych kútov sveta, emócie, ktoré vyjadruje, sú univerzálne. Radosť, smútok, láska – to sú pocity, ktoré nás všetkých spájajú. Ethno hudba inšpiruje umelcov k vytváraniu originálnej a inovatívnej hudby, ktorá spája rôzne žánre a kultúry.“

Podľa manažérky world music stále pre mnohých ľudí predstavuje niečo nové a vzrušujúce. Na druhej strane vďaka rastúcej popularite tohto žánru sa stáva čoraz viac súčasťou mainstreamovej kultúry. Mnohé prvky ethno hudby sa už objavujú v pop music, elektronickej hudbe a iných žánroch. „Ethno hudba je fenomén, ktorý odráža zmeny v našej spoločnosti. Je to hudba, ktorá nás spája a zároveň obohacuje o nové kultúrne zážitky. Aj keď pre niektorých stále zostáva exotická, pre iných je už neoddeliteľnou súčasťou ich hudobného vkusu.“

Niektorí sólisti, ktorí na koncerte vystúpia ako priatelia orchestra, majú rómske, židovské a keltské korene, organizátorka koncertu teda chcela, aby mohli na podujatí prezentovať to, čo im je blízke. Popri rôznych kultúrach nebude chýbať ani slovenský folklór.

The Ladies Ensemble Foto: Zdenka Galandová

No a napokon to bude na open air koncerte aj rocková a  dokonca metalová hudba. Súbor ju má v repertoári, lebo Anežka Kara nie je len členka orchestra Slovenskej filharmónie, ale dušou aj rockera. Mnohé dámy z orchestra sympatie k rockovej hudbe zdieľajú tiež. Na koncertoch ich často môžete počuť, ako oduševnene hrajú vypalovačky od Guns ´N Roses, Led Zeppelin či Metallicy. Na letný koncert zvolili Queen (Medley), ACDC Thunderstruck a od Nirvany Smells Like Teen Spirit. V interpretácii dochádza k výraznej zmene výrazu. Hoci sláčikové nástroje majú odlišný zvukový charakter ako elektrické gitary, basgitary a bicie (zvuk sláčikov je jemnejší, harmonickejší a má väčšiu dynamiku), dokážu sa k emóciám tvrdej rockovej hudby priblížiť. „Hranie rocku a metalu na sláčikové nástroje si vyžaduje úplne inú techniku ako na elektrických nástrojoch. To ovplyvňuje aj výsledný zvuk a výraz. Rock a metal sú žánre, ktoré sú často spojené s určitými zvukmi a tónmi, ktoré sú typické pre elektrické nástroje. Keď počujeme sláčikové nástroje, náš mozog automaticky očakáva iný druh hudby,“ vysvetľuje Anežka. Sláčikové nástroje podľa nej nikdy úplne nenahradia zvuk elektrických gitár a basgitár. Ich zvuk je príliš odlišný a každý nástroj má svoje špecifické vlastnosti. V niektorých prípadoch sa dá zvuk elektrických nástrojov na sláčikoch napodobniť. Existujú mnohé aranžmány rockových a metalových skladieb pre sláčikové nástroje, ktoré znejú veľmi dobre (napríklad kapela Apocalyptica). Pridanou hodnotou tejto interpretácie je, že sláčikové nástroje môžu poskytnúť nové a zaujímavé interpretácie známych skladieb. V niektorých situáciách môžu byť sláčikové nástroje praktickejšou voľbou ako elektrické – napríklad v malých priestoroch alebo pri klasickej hudobnej produkcii. Je to skôr otázkou vkusu a kontextu. Oba typy nástrojov majú svoje čaro a svoje miesto v hudbe, dokonca kombinácia oboch môže vytvoriť veľmi zaujímavé a originálne zvukové efekty.

Veľkým snom huslistky je zorganizovať orchestrálny koncert TRIBUTE to DREAM THEATER spolu s perkusionistom Kirilom Stoyanovom. Verí, že sa im to raz podarí. Považuje túto kapelu za najlepšiu, aká kedy v progresívnej metalovej hudbe pôsobila: „Jej členovia študovali metal na vysokej škole v Berkeley. Teším sa, že tento rok som mala možnosť stáť na jednom pódiu aj s členom tejto kapely, keď sme sprevádzali na festivale Starmus so Slovenskou filharmóniou legendu – gitaristu z Queen Briana May, s ktorým som sa aj chvíľu rozprávala. Veľmi si pochvaľoval spoluprácu so Slovenskou filharmóniou a bol veľmi skromný. Neskutočné, akú má energiu na pódiu aj v 76 rokoch“.

Anežka so slávnym gitaristom Queen – Brianom Mayom.

Na koncerte vystúpi aj mnoho hostí. Samotný názov podujatia Ladies and Friends napovedá, že ide o koncert Ladies Ensemble a priateľov tohto zoskupenia. Medzi hudobných priateľov Ladiesiek patria britský gospelový a ethno umelec James Evans so synom Joshuom, jazzovým huslistom, aj keď sa poznajú len rok. O to intenzívnejšie je ich priateľstvo. „Je pre nás česť, že nás James pozval nahrať jeho gospelový album Shine, ktorého uvedenie do života bude v prešovskej M Aréna 29. augusta. Jamesova hudba zasiahne človeka hlboko do srdca, lebo je autentická, krásna, melodická so zaujímavou harmóniou inšpirovanou keltskou a židovskou hudbou a s hlbokými textami, ktoré si sám píše. Myslím, že Evans si publikum získava aj svojim ľudským, skromným prístupom, pokorou, úprimnou vierou v Boha a vie byť aj vtipný. Je sám sebou, prihovára sa k publiku aj v slovenčine, čo je veľmi vzácne. Ľudia chcú autenticitu, nie naučené frázy“.

Je to muzikant, ktorý sa na pódiu nevyhýba improvizácii. Hrá na mnoho nástrojov, nielen husle, gitaru, klávesy, cajon ale aj írsku flautu. „Peťo Adamov, Robert Vizvári aj Joshua Evans sú podobní. Pre mňa sú toto praví muzikanti, ktorí cítia a milujú hudbu rôznych žánrov a nie sú obmedzení notovým materiálom ako my klasickí muzikanti. Ja som jednu dobu improvizovala v gospelovej kapele, no teraz som opäť zviazaná notami. Ale máme jednu skladbu s Jamesom, kde nám dal pokyny, ktoré akordy máme improvizovať ako kvarteto a sprevádzame ho v jednej skladbe, ktorá sa volá Modlitba,“ hovorí Anežka o slobode v interpretácii.

Keďže ide o letný multižánrový koncert, okrem autorskej gospelovej hudby Ladies s Jamesom Evansom zahrajú aj covery popových hitov od Stinga, Eltona Johna, Michaela Jacksona či Paľa Haberu. V jednom čísle vystúpi s hudobníkom Mariánom Kexo Uhriňákom a svojim synom Joshuom a publiku predstavia v premiére ich nové keltsko- rockovo alternatívne kompozície pre husle, gitaru a cajon.

Medzi ďalšími priateľmi Anežka menuje sopranistku Máriu Štúrovú z opery SND, s ktorou sa poznajú asi 3 roky. Líderka dámskeho komorného súboru v nej vidí veľký potenciál a myslí si, že má na to byť opernou sólistkou. Zaspieva áriu z Pucciniho opery, ale aj Piazzolovu Yo Soy Maria.

Mária Štúrová

„Majka je veľmi otvorená aj iným žánrom a obdivujem to, lebo pre operného speváka nie je ľahké sa pretransformovať do iného štýlu, ale Mária je natur muzikant, takže nemá problém. Teším sa, že som ju motivovala aj k účasti na medzinárodnej súťaži M. Schneidera Trnavského, kde získala 3. miesto“. Štúrová je pre Anežku Kara nielen hudobnou priateľkou, ale aj spriaznenou dušou: „Je to dôležité, aby na pódiu bola aj ľudská „chémia“, nielen v hudbe. Publikum cíti, keď sa interpreti majú radi. A myslím, že náš dámsky súbor Ladies je nielen o hudbe, ale aj o priateľstve. Som vďačná aj za naše členky, ktoré budú s nami účinkovať aj keď nemajú istotu honoráru a pomáhajú mi aj organizačne, ako sú napríklad moja sestra, huslistka Eliška Podolská, violistky Zdenka Galandová a Alenka Reháková, tiež violončelistky Lujza Ďurišová, Zuzana Michalíková, Nikol Adamcová, kontrabasistka Vanessa Šarkozi, huslistky Andrejka Benická, Sandra Frátriková, Adriana Duliaková a mnohé ďalšie, ktoré nemôžu teraz účinkovať“.

V orchestri, ktorý bude počas večera hrať, vystúpi aj klavírny virtuóz Miloš Biháry. Je známy tým, že okrem klasickej hudby je otvorený jazzu, funkovej hudbe, ale aj filmovej. Repertoár klaviristovi navrhla kontrabasistka súboru Vanessa Šarkozi. Nebudú teda chýbať ani rómske piesne, ale zrejme sa dočkáme aj improvizácií a spontánneho muzicírovania.

Medzi ďalšími priateľmi, ktorých hudobníčka menuje, sú spevák a hudobník Peter Adamov s ktorým sa zoznámili pred piatimi rokmi v Paríži, kde The Ladies Ensemble účinkovali na celosvetovom stretnutí OECD, gitarista Adam Marec, kontrabasista Robert Vizvári, perkusionisti Jozef Banyak a Edo Mikuláško, violončelista Michal Podolský, violista Ludo Kara (manžel Anežky Kara), aranžér Milan Adamec, klávesák Tibor Jánoška z kapely Fortissimo, spevák Daniel Shaw a perkusionista Marián Uhriňák, ktorí sú bývalí členovia legendárnej kapely Heaven´s Shore. Vážia si aj priateľstvo so ženským zborom Les Sirénes pod vedením Lukáša Kunsta, s ktorými pravidelne spolupracujú. Hudobníčky sú vďačné aj za čerstvé priateľstvo s poprednou dirigentkou Michaelou Rózsa Ružičkovou z Prahy, interpretkou world music – Karin Sarkisjan z Arménska ( 24.9. Fjužn festival Bratislava) alebo so speváčkou Slávkou Tkáčovou, víťazkou Gospel Talent, ktorá ich pozvala účinkovať na jej vianočnom koncerte 15. decembra v Bardejove.

Na koncerte dajú hudobníčky priestor aj mladým talentom. Chcú totiž podporiť aj najmladšiu umeleckú generáciu a okrem 15 ročnej violončelistky Jasminky Podolskej, dcéry huslistky Elišky Podolskej, vystúpia v spoločnom duete – piesni Say something od Christiny Aguilera aj deti Jamesa Evansa – Ester (17) a Matej (15) Evansovci, študenti hudobno- dramatického odboru konzervatória v Košiciach. „Záleží nám na talentovanej mladej generácii a preto sme dali príležitosť ukázať sa bratislavskému publiku aj týmto nádejným mladým umelcom,“ hovorí Anežka. Vystúpenia na koncertoch podľa jej slov pomáhajú študentom prekonať trému a naučia ich vystupovať pred publikom. Úspechy zvyšujú sebavedomie študentov a posilňujú ich v presvedčení, že sú dobrí v tom, čo robia. Koncerty sú skvelou motiváciou pre študentov, aby sa ďalej zdokonaľovali, venovali viac času hudbe a inšpirovali sa profesionálnymi hudobníkmi.

Anežka Kara. Foto: Zdenka Galandová

„Viem ako mne pomáhalo, keď som od 10 rokov hrala v detskom orchestri Harmónia, kde som bola koncertmajsterka, alebo keď som ako 14 ročná hrala sólo so Slovenskou filharmóniou! Ako ma to namotivovalo, inšpirovalo a povzbudilo na mojej ceste za hudbou! Som vďačná mojim rodičom, ktorí od malička boli moji korepetítori a hrala som s nimi na rôznych koncertoch. A tiež som vďačná že môj ocko, dirigent Jindřich Drmola, žiak Ľudovíta Rajtera, založil rodinný súbor, kvarteto Musica Domestica, kde hrám s mojou sestrou, švagrom a manželom dodnes. Po mojom ockovi som zdedila aj hobby zakladať orchestre, prvým mojim orchestrálnym dieťaťom bol Kresťanský komorný orchester ZOE, potom sme s kolegom Alanom Vizvárym založili Hilaris Chamber Orchestra a so spolužiačkami z VŠMU som založila dámsky orchester The Ladies Ensemble. Oba súbory majú 10 rokov,“ spomína huslistka, pre ktorú bol Galakoncert k 10.výročiu The Ladies Ensemble jedným z najkrajších koncertov, aký kedy zažila. „Bol to pre mňa jeden veľký zázrak, že sme sa toľkí muzikanti spojili aj keď sme nemali istotu zárobku. Do poslednej chvíle sme nevedeli, či sa koncert vypredá, ale nakoniec ešte stáli ľudia pred sálou. Rovnako sa teším aj teraz, že je veľký záujem o náš letný open air koncert, pridali sme dokonca verejnú generálku o 16:00. Som vďačná, že máme aj zapálených fanúšikov, ktorí nám pomáhajú aj s propagáciou ako je napríklad Silvia Trgová, ktorú som spoznala len nedávno cez sociálne siete.“

Hoci často zvažuje, že prestane organizovať koncerty, keďže je to vyčerpávajúca práca, vždy, keď vidí dojaté, vďačné tváre v publiku, povie si že tá námaha stála za to.

 

Zuzana Vachová

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno