Andrej Šeban je jazzovému publiku veľmi dobre známym pojmom. Už od konca 70-tych rokov, no najmä začiatku 80-tych rokov sa etabloval na domácej scéne a spolupracoval s rôznymi slovenskými, ale aj zahraničnými hudobníkmi. V posledných rokoch Šeban neprišiel so žiadnym novým projektom, no koncertovať neprestal. Na trhu sa však objavil nový album s názvom Triplet a Andreja Šebana si budete môcť naživo vypočuť aj v piatok 22. marca 2019 v bratislavskom .klube pod lampou o 20:00 hodine.


Andrej Šeban počas svojej sólovej dráhy dokázal, že sa vie bez problémov pohybovať v rôznych žánroch. Či už to boli rockovejšie piesne, jazzové alebo fusion, jeho gitara mala vždy charakteristický sound a Šebanov rukopis je pri akejkoľvek tvorbe rozpoznateľný. Ako skladateľ a interpret sa úspešne uplatnil aj na poli filmovej a scénickej hudby. Viackrát dokázal, že aj v experimentálnej tvorbe mu to „šlape“.

Dnes na trh prichádza s experimentálnou novinkou: trojalbum Triplet: Hody Náhody – Medzi sviatkami – Tokom vychádza na 3CD na značke Slnko records.


V novej tvorbe kladie špeciálny dôraz na vizuálny aspekt hudby, nakoľko neoddeľuje hudbu a vizuálne umenie a sám je schopný počuť obraz a vidieť zvuk. Zámerom bolo vytvorenie zvukomalebných obrazov, ktoré charakterizuje ako “kino pre uši”.


Hlavnou koncepciou pri nahrávaní albumov bolo oprostenie sa od konkrétnej harmónie, melódie a rytmu a otvorenie priestoru pre voľný experiment. Výsledkom sú inštrumentálne piesne tvorené stereo-efektami a o niečo menej i živými nástrojmi či vokálom, avšak bez konkrétnych textov. “Nechal som sa unášať prúdom invencie a vyhýbam sa akokoľvek viazanému rytmu. Pri nahrávaní som všetko, čo viem o hudbe odložil bokom a pristupoval k nej ako dieťa, ktoré objavuje zvuky a pocity, ktoré mi hudba prináša. Vidím v nej vlastné obrazy a viem si z nej dešifrovať príbeh bez toho, aby som sa zamýšľal nad konkrétnymi akordami alebo tónmi,” opisuje Andrej Šeban.

Súčasnú dobu vnímam ako samostatné voľné rytmické prúdy idúce nezávisle cez seba v rôznych harmonických a melodický súvislostiach. Mal som dojem, že táto hudba odráža stav sveta, aký je”.

Zdroj foto: Marko Erd – andrejseban.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno