Americko-český večer pod taktovkou Martina Leginusa

Symfonický koncert Slovenskej filharmónie zaznie v Koncertnej sieni  bez publika v piatok 12. februára 2021. V priamom prenose ho môžete sledovať o 19.00 h na stream.filharmonia.sk. Diela Aarona Coplanda, Georga Gershwina a Antonína Dvořáka budú znieť v naštudovaní slovenského dirigenta Martina Leginusa, ktorý sa so Slovenskou filharmóniou predstaví debutovo.

Dramaturgia piatkového koncertu je zostavená populárne. V prvej polovici koncertu sú na programe diela dvoch amerických skladateľov. Na úvod zaznie kompozícia Pod šírym nebom  u nás zriedka uvádzaného Aarona Coplanda, jedného z najvýznamnejších skladateľov minulého storočia. Vystrieda ju  skladba Američan v Paríži  Georga Gershwina,  prostredníctvom ktorej sa ocitneme v uliciach rušného Paríža 20. rokov minulého storočia.  Nasledovať bude Symfónia č. 9 e mol „Z nového sveta“, op. 95 Antonína Dvořáka, jedno z najpopulárnejších diel skladateľa. Skomponoval ju počas svojho pobytu v Spojených štátoch amerických a v premiére zaznela s veľkým úspechom v roku 1893. Dvořákova Novosvetská sa stala vďaka svojej popularite repertoárovým titulom orchestrov a koncertných sál po celom svete. Slovenská filharmónia a Martin Leginus vás pozývajú na online symfonický koncert v piatok 12. februára o 19.00 h.

Martin Leginus

Pochádza zo Sniny. Študoval na Štátom konzervatóriu pod vedením Zdeňka Bílka – posledného zo študentov Václava Talicha. Pokračoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave pod pedagogickým vedením Ondreja Lenárda. Od roku 2006 pôsobí v Slovenskom národnom divadle. V roku 2008 sa stal členom SND. V rokoch 2013 až 2016 bol hudobným riaditeľom Štátnej opery v Prahe. V sezóne 2015/2016 bol hlavným hosťujúcim dirigentom Pražského komorného orchestra. Dirigoval vo významných koncertných sálach ako viedenský a berlínsky Konzerthaus a na významnej japonskej scéne Bunka Kaikan v Tokiu. V októbri 2015 absolvoval úspešné japonské turné so Štátnou operou Praha, kde dirigoval 20 predstavení Verdiho opery  La traviata. V rokoch 2018 až 2020 bol stálym hosťujúcim dirigentom Štátneho komorného orchestra v Žiline. Martin Leginus dirigoval opery Orfeus a Eurydika, Carmen, Čarovná flauta, Barbier zo Sevilly, Dvaja Foscariovci, Macbeth, La traviata, Aida, Nabucco, Otello, Simone Boccanegra, Rigoletto, Falstaff, Don Carlo, Hansel und Grätel, Sedliacka česť, Komedianti, Madama Butterfly, Bohéma, La Rondine, Manon Lescaut, Tosca, Il Tabarro, Gianni Schicchi, Suor Angelica, Predaná nevesta, Rusalka, Martin a Slnko a balety Labutie jazero, Spiaca krásavica, Luskáčik, Spartakus, Ivan Hrozný, Romeo a Júlia, Sylfida a Giselle. Spolupracoval s celým radom významných sólistov, ako sú Leo Nucci, Ferruccio Furlanetto, Simon Keenlyside, José Cura, Anna Samuil, Desirée Rancatore, Jana Kurucová, Pavol Bršlík, Adriana Kučerová, Sergej Larin, Dalibor Jenis, Eva Hornyáková, Peter Mikuláš, Eva Urbanová, Štefan Kocán a i.

Valentínsky koncert


Členovia Slovenského komorného orchestra /um. vedúci Ewald Danel/vás pozývajú na online Valentínsky koncert  v nedeľu 14. februára 2021 o 16.00 h. Priamy prenos koncertu môžete sledovať na stream.filharmonia.sk.

Usaďte sa prosím. Na Valentína vám prídeme zahrať priamo k vám domov. V interpretácii Slovenského komorného orchestra zaznie Serenáda D dur Serenata notturna, KV 239 Wolfganga Amadea Mozarta, Sláčikové kvarteto č.2 D dur (úpr. pre sláčikový orchester) Alexandra Porfirieviča Borodina a Cypriše (výber) Antonína Dvořáka. Koncerty môžete sledovať na stream.filharmonia.sk.

Zdroj: Martina Tolstová – štátna tajomníčka SF

Zdroj foto: Peter Brenkus, archív M.L.


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno