Od nedele 5. mája 2019 prevzala kráľovské insígnie – žezlo a korunu od minuloročného víťaza ankety Zlatý Amos SR Jána Gálla z Košíc, učiteľka prvého stupňa ZŠ Petra Kubičková zo Žiliny. Finálový trojhodinový program v Pezinskom DK stál skutočne za to! Užili si ho deti aj dospeláci.Juhozápadne situované mesto v Bratislavskom kraji, Pezinok sa uplynulý víkend nepreslávil len kvalitným vínom, ale najmä perným víkendom pre učiteľov, ktorí sa dostali vďaka ankete Zlatý Amos SR z regionálnych kôl až do semifinále.


V sobotu 4. mája 2019 sa v Pezinku rozhodovalo, kto postúpi do finále a v nedeľu 5. mája súťažilo celkov šesť pedagógov v troch disciplínach – to všetko v natrieskanom Dome kultúry v Pezinku a za účasti mnohých kamier, keďže program odvysiela aj RTVS. Mnohí učitelia nám dokonca priznali, že to bol pre nich enormný stres – či už vystupovanie na pódiu, komunikácia s vždy pohotovou moderátorkou Adelou Vinczeovou, či jednotlivé disciplíny a vystupovanie pred kamerami im veru dali poriadne zabrať. Okrem toho, počas podvečerného programu bolo v sále mnoho hostí: zástupcovia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR či primátor mesta Pezinok Igor Hianik a mnohí ďalší hostia.


Podvečerný program 13. ročníka ankety Zlatý Amos SR bol mimoriadne zaujímavý, kreatívny a miestami aj vtipný. Učitelia sa museli „prebojovať“ troma súťažnými disciplínami, v ktorými im výdatne pomáhali aj deti. A práve v týchto okamihoch sa prejavilo čaro improvizácie najmä detí, ktorých spontánnosť jednoducho nenatrénujete. Napríklad vo videovizitkách, kde mali predstaviť svojho „naj“ učiteľa zazneli mnohé pamätné komentáre.
Druhou súťažnou disciplínou bol program, v ktorom mali učitelia za asistencie svojich žiakov pripraviť scénku, ktorá tematicky súvisela so svetovými hudobnými skladateľmi. A tak sme videli Eugena Suchoňa (učiteľ Jozef Matejovič) ako hrá so svojimi parťákmi futbal či dokonca majstra romantizmu Fryderyka Chopina, do ktorého sa prevtelila pani učiteľka Eva Krabáčová z Považskej Bystrice. Tá mala v publiku taký silný fanklub rodičov a žiakov, že miestami to vyzeralo ako na dramatickom futbalovom zápase. Aj vďaka týmto momentom bol finálový podvečer ankety Zlatý Amos nezabudnuteľný.
Posledná disciplína bola tak trošku prekérna, pretože učitelia dostali od žiakov Základnej školy v Kechneci otázky a niektoré z nich veru boli poriadne „na telo“.


Všetky disciplíny bodovali pod notárskym dohľadom členovia poroty: Eva Klikáčová, predsedníčka poroty, Renáta Vadásyová, riaditeľka ankety Zlatý Amos, Igor Timko, spevák a stredoškolský učiteľ, Vadim Zmarko, riaditeľ Rebuy Stars Slovensko, Igor Urbančík, vedúci odboru školstva BSK, Marian Galan, Ministerstvo školstva, generálny riaditeľ sekcie regionálneho školstva, Jana Ikrényiová, redaktorka školského servisu TASR, Ivan Šóš, podpredseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy a predseda združenia SŠ a Ján Gáll, víťaz Zlatého Amosa roku 2018.

Výsledky:
Titul Zlatá škola získala ZŠ Žitavská z Vrakune, Bratislava
Špeciálnu cenu zakladateľa ankety – Cenu Jána Gašperana, ktorú vyberala 13-členná detská porota, šek v hodnote 1 000 eur získal učiteľ Jozef Matejovič
Titul Amos sympaťák si suverénne odniesla Eva Krabáčová, o jej víťazstve rozhodla verejnosť v internetovom hlasovaní
Skupina žiakov, ktorá navrhla učiteľa, získala 200 eur za príbeh o učiteľovi.
Ďalšie ocenenia: Pedagóg na ktorého sa oplatí spomínať, Naj učiteľ národnostných menšín a Učiteľ bez predsudkov.
Titul Zlatý Amos SR: učiteľka prvého stupňa ZŠ Petra Kubičková zo Žiliny

Tvárou ankety je už od roku 2012 Igor Timko zo skupiny No Name, ktorý tesne po vyhlásení výsledkov pre náš portál povedal: „Stretli sa tu učitelia z rôznych kútov Slovenska, východ, západ, stred, sever a tiež rôzne vekové generácie. Ja osobne som sympatizoval s učiteľom číslom 6, teda Jožkom Matejovičom a bol mojím ťažkým favoritom, ale rešpektujem, že vyhrala pani učiteľka Petra zo Žiliny, mala zaujímavý program s tancom, čo bolo tiež veľmi osobité. Nie je pre mňa až také podstatné to, kto vyhral, ale že sa vôbec hovorí o učiteľoch a oceňuje sa táto profesia. Ja sám učím na strednej škole, aj na Vysokej škole v Banskej Bystrici a je pravda, že povolanie učiteľ je stále podhodnocované. A to nemyslím len na finančnú stránku, hoci sa postupne zvyšujú platy, ako to už bolo spomenuté aj dnes večer, ale máme ešte pred sebou veľmi dlhú cestu, aby sme sa dostali na takú úroveň ako je to napríklad vo Fínsku.

Titul Zlatý Amos SR získala učiteľka prvého stupňa ZŠ Petra Kubičková, ktorá ešte pred udelením ceny dostala na pódiu otázku, akú známku by dala našej Ministerke školstva, vedy, výskumu a športu SR, Martine Lubyovej. Po krátkom váhaní odpovedala: „jednotku“. Po podujatí sme ju vyspovedali aj pre náš portál: „Akcia bola úžasná a okrem nás učiteľov si to užili aj deti. Mala som síce hroznú trému a musela som veľakrát predýchavať, najmä z tých otázok, ktoré som dostala. V zákulisí to bolo uvoľnenejšie, ale predsa len na pódiu kamery spravia svoje. Mám so svojimi žiakmi veľmi dobrý vzťah a som toho názoru, že aký je učiteľ a rodič, taký je potom aj žiak. Snažím sa byť k mojim deťom ústretová, milá a spravodlivá a také sú potom aj deti k sebe navzájom aj ku mne. Hoci niekedy rodičia prenášajú zodpovednosť na učiteľa za výchovu, ale myslím si, že ak má učiteľ dôveru v žiaka, tak potom aj rodičia môžu dôverovať učiteľom. Musí tam jednoducho fungovať symbióza učiteľ-rodič-žiak. Musím povedať, že ma veľmi prekvapilo, že som vyhrala, aj keď jedno moje dievčatko mi dnes vravelo, že sa jej snívalo, že som vyhrala. Mne samej sa snívalo o potope a vodotryskoch, takže jedna mamička mi vravela, že je to znak víťazstva.

Obrovské sympatie publika, poroty aj verejnosti či zástupcov prítomných politikov, si získal pedagóg Jozef Matejovič, ktorý má síce vyše 70 rokov, no jeho práca učiteľa ho stále napĺňa: „Sám sa čudujem, kde beriem ešte v tomto veku energiu, ale akonáhle vyjdem z domu a prekročím prah školy, ihneď v sebe cítim neuveriteľnú energiu. Kým sa prídem zapísať do dochádzky, stretnem troch ľudí a hneď spolu debatujeme. Skrátka to mám v sebe a ďakujem pánu Bohu, že to v sebe mám,“ povedal pán učiteľ Matejovič, ktorého všetci familiárne volajú Jožko. Na otázku, či v minulosti deti nemali k učiteľom väčší rešpekt, bez zaváhania odpovedal: „Tiež som zažíval ten vzťah k učiteľom, ktorého slovo bolo sväté, ale poviem vám pravdu, že pokiaľ si učiteľ vytvorí veľmi dobrý vzťah so žiakmi a oni zistia, že má pre nich učiteľ to srdce, tak sa s nimi robí úplne parádne. Keď si s nimi rozumiete a viete sa s nimi dohodnúť, funguje to. Samozrejme, musí tam byť z ich strany aj rešpekt, na tom trvám. Samotný Komenský hovoril, že to bez rešpektu nemôže fungovať,“ uzavrel pán Matejovič.

Eva Krabáčová, ktorá si odniesla titul Amos sympaťák bola sama prekvapená, koľko ľudí jej v publiku počas včera fandilo: „Mám skvelú triedu a skvelých rodičov a my sme sa vzájomne našli. Úprimne verím v to, že život vám donesie do cesty ľudí, s ktorými si rozumiete a s touto triedou sme si sadli vo všetkom, sme na jednej vlne. Príjemne ma prekvapil takto vyzbrojený fanklub v hľadisku, lebo o ničom som nevedela. Cena ma veľmi potešila, lebo je to pre mňa veľká spätná väzba od rodičov, žiakov a možno aj skautov, keďže som aj skautka. Mám tie najlepšie deti, vždy bojujem proti tvrdeniam, že dnes sú deti, s ktorými sa nedá vydržať. Dá, sú úžasné, len to v nich treba hľadať a to ma baví na tej práci najviac. V každom dieťati je niečo iné, jedinečné a deti sú vo vnútri dobré, len to v nich treba nájsť a podporovať. Je najväčšou chybou, keď to ten učiteľ nerobí.

Hlavný organizátor ankety Zlatý Amos je OZ ADEVYK, hlavný partner je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, spoluorganizátori: Bratislavský samosprávny kraj, Košický samosprávny kraj a mesto Pezinok, Zlatý partner je spoločnosť Rebuy Stars a medzi mediálnymi partnermi je okrem RTVS aj portál mojakultura.sk. Šéfredaktor nášho portálu Anton Faraonov v súvislosti s finálovým večerom ankety Zlatý Amos povedal: „Je úžasné, že táto anketa na Slovensku už 13. rokov oceňuje prácu učiteľov, ktorí dbajú na vzdelanie a výchovu našich detí v tom najdôležitejšom veku, kedy sa formujú ich hodnoty, vzťah k životu a jeden ku druhému. Počas večera padla na pódiu otázka o predstave hrdinu súčasnej doby, tak osobne si myslím že medzi hrdinov súčasnej doby môžeme zaradiť každého jedného učiteľa ktorý sa rozhodol toto poslanie robiť.“

Autor: Zuzana Vachová
Foto: Martin Schopinski

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno