Aj keď naša prvá scéna ešte stále nemôže hrať pre divákov, vianočnú atmosféru umocní videoklip, ktoré pre SND vytvorila dvojica Slepačí Bujón. Pozrite sa s nami do zákulisia nakrúcania a fotenia vianočnej kampane.

Pred novou budovou Slovenského národného divadla už od skorého popoludnia vyrastajú dva veľké vianočné stromčeky. Pracovníci divadla ich ozdobujú svetielkami, pred vstupom do opery naťahujú červený koberec. 


Je síce len polovica novembra, no v divadle pomaly ožíva atmosféra blížiacich sa vianočných sviatkov. Chystá sa tu totiž nakrúcanie vianočného videoklipu a fotenie vianočnej kampane Slovenského národného divadla. 


Vianoce sú o láske, pokoji a pomoci


SND sa tento rok rozhodlo, že vianočná kampaň sa bude niesť v duchu pokoja, lásky a pomoci. 


Prostredníctvom nej chce nielen pozvať divákov do divadla, ale ponúknuť im aj možnosť darovať divadlo – svojim blízkym vo forme darčekových poukážok, ale aj deťom, ktoré by sa do divadla možno inak nikdy nedostali a to vo forme charitatívneho projektu Divadlo pre všetky deti.  

Aj preto sú hlavnými účinkujúcimi vianočného videoklipu práve deti. Krátko popoludní sa divadlo začína zapĺňať malými komparzistami a ich rodičmi, dokonca aj starými rodičmi. Klip sa bude nakrúcať bez rúšok, všetci účinkujúci, ako aj filmový štáb v zákulisí videoklipu, sa preto najskôr musia otestovať antigénovými testami. Testovanie na vlastné náklady zabezpečilo divadlo.  

Samotné prípravy nakrúcania a fotenia sa začínajú v maskérni, z čoho majú veľkú radosť najmä malé komparzistky. 

“Dievčatá prišli prirodzene upravené a my im len učešeme vlásky alebo urobíme copíky, trošku im prepudrujeme tváričku, vyčešeme obočie a tak celkovo ich upravíme. Deti väčšinou nepotrebujú nič viac,” hovorí vizážistka Veronika Bednárová. 

V sále opery a baletu sa medzitým skončila generálka nového baletu Popoluška. Len čo baletný súbor opustí javisko, vysvietená scéna s baletkou poslúži ako pozadie k vianočnému vizuálu. Ten má pod palcom fotograf Robert Tappert, ktorý so SND spolupracuje dlhodobo pri fotení inscenácií. 

“Veľmi sa mi páči myšlienka tohtoročnej vianočnej kampane a vôbec celý koncept charitatívneho projektu Divadlo pre všetky deti,” vraví Robert Tappert. 

Zároveň dodáva, že práca s deťmi pre objektívom je vždy mimoriadne náročná. 

“Staré múdre porekadlo hovorí, že deti a zvieratá nepatria na javisko. Je to ťažké, lebo je tu celkom veľa detí, a aj keď sú všetci strašne fajn, deti sú po chvíli vždy neposedné, s tým sa nedá nič robiť. V prvom rade som chcel, aby na tých fotkách bolo cítiť, že majú radi divadlo a naozaj aj do divadla chodia, a verím, že sa to podarilo,” dodáva fotograf.  

Je zaujímavé pochopiť ako funguje divadelný svet

Do procesu navyše vstupuje aj videotím. Komparzisti teda nepózujú len fotografovi, ale plnia aj priania režiséra. Divadelný vianočný klip nakrúca dvojica Boris Holečko a Veronika Vránová, ktorí tvoria pod značkou Slepačí Bujón. 

“Najťažšie je deti inštruovať, aby všetky pozerali jedným smerom, alebo aby naraz tlieskali. Vždy sa medzi nimi nájde jeden-dvaja špekulanti, ktorí mi hodia očkom do kamery, a tým pádom je celý záber nepoužiteľný. Práca s deťmi je krásna, no nie vždy jednoduchá,” vraví o nakrúcaní v SND Boris Holečko, kameraman a režisér v jednom.

“Prvá myšlienka bola, aby vianočné video malo v sebe presne to, čo od vianočného divadelného videa všetci očakávajú – aby to bol krásny spot, ktorý zachytí čaro javiska a emócie v hľadisku,” dodáva Holečko.

“Najdôležitejšie a asi aj najťažšie je autenticky zachytiť emóciu u detí, ktorá musí byť nefalšovaná,” pridáva Veronika Vránová. 

Dvojica Slepačí bujón pre SND nakrútila aj video k 102. divadelnej sezóne, pripravili aj trailer k novej opere La traviata. Spoluprácu so SND si pochvaľujú. 

“Je to doposiaľ niečo úplne iné, ako sme boli zvyknutí robiť. Je to veľkolepé, je tu veľmi veľa ľudí, ktorí sa podieľajú na chode divadla, takže aj celá organizácia prebieha úplne inak ako sme my zvyknutí. Ale o to je to krajšie. Vidíme celé čaro divadla zvnútra. 

Človek, ktorý sa cez deň prechádza po nábreží pred divadlom ani nemôže tušiť, ako to tu vnútri žije. Pre nás je veľmi zaujímavé sem trošku nazrieť, a pochopiť ako funguje divadelný svet,” uzatvára Veronika Vránová. 

Čarovnú atmosféru divadla teraz môžete venovať aj svojim blízkym. SND už spustilo predaj vianočných darčekových poukážok. Zakúpiť sa dajú online na https://snd.sk/poukazky v hodnote 20, 35 a 50 eur. 

Darčekovou poukážkou do SND môžete potešiť nielen vašu manželku alebo manžela, rodičov či starých rodičov, súrodencov, kamarátov alebo svokrovcov, ale aj sami seba. Spolu môžete na predstaveniach Činohry, Opery, ale i Baletu SND prežiť nezabudnuteľné zážitky plné jedinečných príbehov, podmaňujúcej hudby a pôsobivého tanečného umenia.

Zároveň môže každý v pokladnici SND alebo aj online na https://usmev.darujme.sk/divadlo-pre-vsetky-deti/ prispieť na vstupenku do SND pre deti z centier pre deti a rodinu, náhradných rodín a sociálne slabších rodín. Ku každej vstupenke, ktorú sa z vyzbieraných peňazí podarí zakúpiť, Slovenské národné divadlo pridá jednu navyše. 

 

Zdroj: TS – Jana Alexová, PR manažérka SND

Zdroj foto: Robert Tappert

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno