10. júna prišla fínska distribučná spoločnosť B-Plan Distribution s informáciami, podľa ktorých režisér Aki Kaurismäki pripravuje svoj nový film Kuolleet lehdet (Dead Leaves). Jeho pred časom ohlásený filmársky dôchodok sa našťastie zmenil „iba“ na päťročnú odmlku a Kaurismäki začne svoj nový film údajne nakrúcať už v auguste.

„Neviem, čo robilo moje každodenné vedomie, ale moje prsty a podvedomie akoby písali štvrtý diel robotníckej trilógie,“ hovorí fínsky režisér. Za The Workers‘ Trilogy označuje svoje predchádzajúce filmy Tiene v raji, ArielDievča zo zápalkárne, nakrútené v 80. a 90. rokoch. Posledný z nich rozpráva príbeh mladej naivnej ženy, pracujúcej v dielni na zápalky, v ktorej sa po sklamaní z lásky prebudí smrtiaca pomstychtivosť.


Nový scenár je hotový, no nemá priamu súvislosť s predchádzajúcimi filmami. Téma je však rovnaká: na svet sa pozerá očami obyčajného človeka. Ide o 19. celovečerný film tohto režiséra a pokúsi sa ňom zladiť smútok s humorom: „Zdá sa mi, že tragikomédia mi vyhovuje najviac. Rád sa vraciam k témam mladosti a problémom, s ktorými sa musí každý z nás zoči voči času vysporiadať. A nikdy pritom nezabúdam na humor.“


Za svoj zatiaľ posledný film Druhá strana nádeje bol autor ocenený strieborným medveďom za najlepšiu réžiu na festivale Berlinale v roku 2017.


Hlavnú rolu v novej tragikomédii si strihne Alma Pöysti, známa predovšetkým z úspešnej životopisnej drámy Tove z roku 2020, kde stvárnila maliarku Tove Jansson. Po jej boku bude pred kamerou stáť Jussi Vatanen. Za ňu sa opäť postaví režisérov dvorný kameraman Timo Salminen. Salminen v súčasnosti pracuje na filme Eureka od Lisandra Alonsa, v ktorom účinkuje Viggo Mortensen.


Film Kuolleet lehdet (Dead Leaves) by mal byť hotový do Vianoc a na distribúciu pripravený budúci rok.

 

Zdroj: Variety, itahame.fi

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno