Po dvoch vypredaných januárových koncertoch, orchester Hilaris Chamber Orchestra pripravil ďalšie dva koncerty – nielen pre zamilovaných. Publikum bude opäť spievať a tentoraz aj tancovať.


Hilaris Chamber Orchestra priniesli do Bratislavy tradíciu kultivovanej viedenskej zábavy. Už pred dvoma rokmi na sviatok Troch kráľov pripravili pre bratislavské publikum koncert dramaturgicky zostavený z obľúbených Straussových melódií a zožali ohromný úspech. V duchu tejto tradície pokračovali aj tento rok. Oba januárové koncerty nazvané Večer Straussových valčíkov boli beznádejne vypredané a keďže publikum bolo „hladné“ po ďalších koncertoch, PR manažérka orchestra Anežka Kara sa rozhodla zorganizovať ďalší koncert: „Mnohým sa neušli lístky a chceli sme našim fanúšikom vyjsť v ústrety. Zistili sme totiž už pred dvoma rokmi, keď sme začali hrať Straussove valčíky a polky, že ľudia majú k tejto hudbe vrúcny vzťah. Chcú ju počuť a zároveň sa zabávať. Nemýľme si však ľudovú zábavu s noblesnou, ktorá práve k Straussovej hudbe neodmysliteľne patrí,“ vysvetľuje manažérka orchestra Anežka Kara.


 


Hilaris Chamber Orchestra pôsobí pod vedením umeleckého riaditeľa – huslistu Alana Vizváryho, ktorý je žiakom legendárneho koncertného majstra Viedenskej filharmónie Gerharta Hetzela. Nielen počas štúdií prenikol do hĺbky Straussových diel, ktorých interpretácia musí dýchať ľahkosťou, aristokraciou a noblesou. Aj v súčasnosti hrá mnoho koncertov vo Viedni a je to práve tento repertoár. Okrem interpretácie hudby na koncertoch telesa vystupuje aj tanečný pár a večermi sprevádza moderátor, vystupujúci ako samotný Johann Strauss mladší. Sem-tam koketuje s publikom či samotnými muzikantmi, jeho úlohou však je zasvätiť ľudí do svojho diela a života. Ako vznikali jeho valčíky či polky? Aký bol vzťah s jeho slávnym otcom či bratom? To všetko sa na koncertoch dozvieme od samotného „Johanna Straussa“.


Tretí koncert sa bude spájať so sviatkom zamilovaných, preto orchester zmenil dramaturgiu: „Nebudeme hrať len Straussa, ale aj Lehárove árie, ktoré sú nádherné. Počas večera vystúpia sopranistka Andrea Ľuptáková a tenorista Pavol Oravec, ktorí sú členmi Slovenského filharmonického zboru. Náš moderátor René Schleifer povie publiku o tom, aký mal Strauss vplyv na iných skladateľov, preto sme do programu zaradili práve aj Lehára,“ prezradil Alan Vizváry. Napriek tomu, že bratislavské publikum dobre pozná slávne operety Lehára, nehrávajú sa často. Dôkazom je aj skutočnosť, že na prvých koncertoch Hilaris Chamber Orchestra ako prídavok zahrali áriu Lippen Schweigen od Franza Lehára a k lídrovi telesa sa spevom pridal každý jeden prítomný v sále Primaciálneho paláca: „Mám rád, keď ľudia spievajú. Aj tento koncert sme vybrali známe melódie, na ktoré určite budú reagovať. Prestanem hrať na husliach, aj si trošku oddýchnem a dám im pokyn na nástup a budem ich dirigovať. Toto som od nikoho neodpozoroval, prišlo to prirodzene a som rád, že ľudia na to spontánne reagujú,“ vysvetľuje Alan Vizváry.


Ako ďalej hovorí Vizváry, k týmto koncertom patria aj zábavné scénky v aristokratickom duchu: „Za obdobia Straussa sa tieto koncerty vždy robili s moderátorom a okrem hudby samotnej tam bolo aj sprievodné slovo, patril k tomu aj pohár sektu a príjemná zábava, aj preto sme sa rozhodli niečo podobné pripraviť v Bratislave.“

Program valentínskych koncertov v nedeľu 23.februára 2020 o 15:30 a o 18:00.

Na koncertoch líder ansámblu dokonca vyzve aj odvážlivca z publika, aby si s orchestrom zahral rytmicky nenáročnú skladbu. Aj na Valentínsky koncert má orchester pripravené prekvapenie pre publikum: „Dámy dostanú od samotného Johanna Straussa ružu a niektorá z nich si bude môcť zatancovať romantický valčík za sprievodu Hilaris Chamber Orchestra. Ale viac už by sme neradi prezrádzali, veríme však, že aj tentoraz to bude skutočná oslava hudby v duchu viedenských tradícií, ktorou potešíme bratislavské publikum, no nielen to. Cestujú za nami aj fanúšikovia z iných miest, čo si veľmi vážime,“ dodala manažérka HCO Anežka Kara.

23. februára 2020 sa teda uskutočnia dva koncerty : jeden o 15:30 a druhý vo večerných hodinách o 18:00 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Večerný termín koncertu je síce vypredaný, ale ešte vždy máte šancu zakúpiť si lístky na termín o 15:30.

TS: Anežka Kara, PR manažérka orchestra
Zdroj foto: Julian Veverica, Patrik Smile Majirský

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno