Divadlo Jána Palárika v Trnave uvádza v slovenskej premiére inscenáciu Pavučina svetoznámej autorky detektívok Agathy Christie, ktorú prináša v preklade a réžii umeleckého šéfa divadla Juraja Bielika. Premiéra sa uskutoční 18.februára vo veľkej sále.

Agatha Christie je najpredávanejšou autorkou detektívok na svete a na svojom konte má 75 románov, 176 poviedok, 7 rozhlasových a 30 divadelných hier. Na celom svete sa predali asi dve miliardy výtlačkov jej kníh. Čo sa predajnosti týka, ju a Shakespeara dovedna predbehla už iba Biblia. Divákom a čitateľom netreba predstavovať kultovú postavu belgického detektíva Hercula Poirota. Menej známa je práve jej divadelná hra Pavučina, v origináli Spider’s Web.


Pavučina bola publikovaná v roku 1957 napriek tomu, že jej premiéra sa uskutočnila už v roku 1954. Vznikla na podnet jej neskoršej hereckej hviezdy, Margaret Lockwoodovej. Ide o druhú najúspešnejšiu hru Agathy Christie, s takmer 800 reprízami od prvej premiéry na londýnskom West End.


„Je to detektívka v tom najpravejšom slova zmysle. Máme tu vidiecke sídlo, tajné dvere, mŕtvolu, všetko, ako sa patrí. A zároveň to všetko autorka neberie smrteľne vážne. Uťahuje si z komplikovanosti detektívnych zápletiek, zo svojich starších diel, zo žánru ako takého… Tá hra je z roku 1954, keď ju napísala, mala 64 rokov, takže veľká časť kariéry už bola za ňou. Bola si teda veľmi dobre vedomá toho kto je, čo robí, čo znamená pre literárny aj divadelný svet. To tam cítiť, a práve to je pre mňa zaujímavé,“ hovorí o tomto diele jej režisér Juraj Bielik.


V tejto hre sa sofistikovane spája žáner detektívky a komédie.  Dej hry sa odohráva  v Coplestone Court – vidieckom sídle rodiny Hailsham-Brownovcov v britskom grófstve Kent. Stretnete tu milý manželský pár Clarissu (Kristína Tóthová) a Henryho (Miroslav Beňuš), Pippu (Anna Mária Janeková a.h.) – dcéru pána Hailsham-Browna z prvého manželstva, no tiež svojráznu záhradníčku, pani Peakovú (Tatiana Kulíšková), či zloducha Olivera Costella (Michal Jánoš). Atmosféru od začiatku komicky spríjemňuje skupinka rodinných priateľov: sir Rowland Delahaye (Vladimír Jedľovský), okresný sudca Hugo Birch (Tomáš Vravník) a mladý muž Jeremy Warrender (Matúš Beniak a.h.). A ako to v správnom detektívnom príbehu býva, spoznáte i komorníka Elgina (Martin Križan) a samozrejme, zavíta i polícia – inšpektor Lord (Martin Hronský) a strážnik Jones (Braňo Mosný). Chýbať nebude ani hudba, ktorá správne dokreslí atmosféru a interpretovať ju bude perkusionista a bubeník Slavo Kvasňovský.


„Tešiť sa môžete na množstvo nečakaných a napínavých zvratov, no tiež „vedrá“ humoru, ktorý však ani náhodou nie je lacný. Spoza každého rohu bude na vás pritom jedným očkom žmurkať Agatha Christie, ktorá si v tejto hre robí tak trochu fóry nielen z detektívneho žánra, no i zo seba a nás všetkých,“ pozýva na inscenáciu dramaturg Mário Drgoňa, ktorý s trnavským divadlom spolupracuje už po niekoľký raz.

Podmanivo a precízne spracovanej scénografie sa chopil renomovaný scénický výtvarník, Pavol Andraško. Ten sa do DJP vracia po devätnástich rokoch. Kostýmovú stránku má na starosti rovnako etablovaný kostýmový výtvarník, Martin Kotúček, ktorý tak zažije v Divadle Jána Palárika svoju premiéru.  Okrem prekladu a réžie sa Juraj Bielik podpísal aj pod hudbu v spolupráci so spomínaným Slavom Kvasňovským.

Pavučina od Agathy Christie je divadelný zážitok so všetkým, čo k nemu patrí – od krásnych kostýmov, cez napínavý príbeh až po živú hudbu, a to všetko vo vyberanej spoločnosti anglických gentlemanov. Mám pocit, že to je presne to, čo v dnešných časoch potrebujeme,“ uzatvára riaditeľka divadla Zuzana Hekel.

 

Zdroj: TS Lucia Turňová, marketing DJP

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno