Členovia Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom pozývajú na nedeľný ONLINE Adventný koncert. Záznam koncertu môžete sledovať na stream.filharmonia.sk o 16.00.

Na programe sú dve symfonické diela – Symfónia č. 5 B dur, D. 485 Franza Schuberta z roku 1816 a slávna Mozartova Symfónia č. 40 g mol, KV 550, ktorú  skomponoval v roku 1788.


Piata symfónia Franza Schuberta bola v 19. storočí známa ako „symfónia bez trúbok a bicích“, no absentujú v nej i klarinety. Zo všetkých autorových symfónií vyžaduje najmenšie obsadenie. Dielo si získalo obdiv najmä vďaka Schubertovej melodickej invencii, odvážnej harmónii a majstrovskej polyfónii.  Symfónia g mol, KV 550 patrí do Mozartovej záverečnej symfonickej trilógie. Naplno sa v nej odzrkadľuje skladateľov vrcholný štýl, v ktorom sa oveľa výraznejšie než predtým prikláňa k tragickejším výrazovým polohám a kontrapunktu. Po odvysielaní v nedeľu 5. decembra Adventný koncert SKO ostáva v hudobnom archíve.  Nájdete ho na stream.filharmonia.sk.


 

Zdroj: redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie

Zdroj foto: Peter Brenkus


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno