Od tragického požiaru, ktorý takmer kompletne zničil ikonickú katedrálu Notre-Dame prešli už viac ako 2 roky. I keď bezprostredne po hrozivej tragédii, prisľúbili finančnú pomoc s rekonštrukciou katedrály nielen štáty, ale aj mnohé súkromné spoločnosti či jednotlivci, vyplácanie dobrovoľných darov je v mnohých prípadoch zložité a pomalé. Aj z toho dôvodu prišla skupinka nadšencov s unikátnou crowdfundingovou kampaňou, prostredníctvom ktorej sa na obnove Notre-Dame môžete podieľať aj vy.

Cieľom nového projektu organizácie Friends of Notre Dame de Paris, ktorá bola založená v roku 2017, je čo najrýchlejšie znovuotvorenie prvej katedrály Paríža. Aj napriek tomu, že kompletné obnovenie Notre-Dame bude trvať niekoľko rokov, plán je privítať prvých návštevníkov jednej z dominánt Paríža už v roku 2024. Smelej myšlienke má dopomôcť aj crowdfundingová zbierka, ktorá sa zameriava hlavne na menších darcov. Kampaň ponúka prípadným záujemcom možnosť stať sa akýmsi adoptívnym rodičom jednej zo sôch či iných umeleckých diel pochádzajúcich z katedrály.


Do dnešných dní bolo prostredníctvom projektu kompletne obnovených už 10 umeleckých diel. Vo všetkých prípadoch ide o sochárske diela, každé v hodnote približne 10.000 $. Autorom mnohých je významný francúzsky architekt a reštaurátor Eugéne Viollet-le-Duca. V ponuke adopcie sú okrem iného napríklad aj obrazy Charlesa Le Bruna, Jeana Jouveneta a Aubina Voueta – každý po 100.000 $, koberec z roku 1833 v hodnote 120.000 $ či pozlátený medený relikviár sv. Genevieve s cenou 6.000 $. Jedným z najdôležitejších a najkomplikovanejších objektov, ktoré potrebujú rekonštrukciu a zároveň aj najväčšiu dávku pomoci, je strecha katedrály. Drevená mreža, ktorá nesie hlavnú strechu, inak známa aj ako les, pochádza z roku 1200 a na jej obnovenie bude nutné okrem čiastky 2,08 mil. $, z ktorej je aktuálne vyzbieraných len niečo málo cez 2.000 $, zohnať aj viac ako 1.000 stromov, ktoré musia mať najmenej 150 rokov.


Všetky objekty, ktoré potrebujú obnovu, je možné nájsť na webe restorenotredame.org. Interaktívna stránka predstavuje jednotlivé umelecké artefakty ako časti akejsi skladačky a okrem popisov samotných diel prináša aj zaujímavé informácie o samotnej katedrále Notre-Dame.

Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: Wikipedia


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno