Cirkevné konzervatórium v Bratislave oslavuje v školskom roku 2022/2023 svoje významné jubileum – 30. výročie založenia. Pri príležitosti osláv pedagógovia, žiaci a absolventi naplánovali v priebehu školského roka sériu koncertov a ďalších umeleckých podujatí, ktoré vyvrcholia slávnostným koncertom dňa 26. 04. 2023 (18.00 hod.) v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.

Pohľad na vznik školy pôsobí ako narodenie zázraku v dobe, ktorá síce navonok politicky a spoločensky priala vzniku cirkevných škôl, no jej začiatok bol spojený s mnohými problémami a bojom o svoje dôstojné miesto. Vďaka úsiliu jej zakladateľky a dlhoročnej riaditeľky Evy Malatincovej sa škola postupne etablovala na svojbytnú inštitúciu so všetkými dôležitými odbormi štúdia, ktorá množstvom svojich medzinárodných úspechov už dávno nemusí obhajovať svoje miesto medzi ostatnými slovenskými konzervatóriami,“ uviedol riaditeľ Cirkevného konzervatória Marek Vrábel.


Marek Vrábel, riaditeľ Cirkevného konzervatória

Dramaturgia jubilejného koncertu je vystavaná z diel popredných svetových skladateľov. Na pódiu sa predstavia súčasní študenti a absolventi konzervatória pod vedením pedagógov a dirigentov Róberta Tišťana a Pavla Bogacza a úspešného absolventa našej školy Ľubomíra Zelenáka, ktorý momentálne pôsobí v Českej republike.


Kiril Stoyanov

V úvode slávnostného večera zaznie výber častí z Koncertu pre organ, timpany a sláčikový orchester g mol skladateľa Francisa Poulenca (1899 – 1963), ktorý do francúzskej hudby vniesol nové melódie, nadhľad, vtip a eleganciu. Sólistami koncertu bude 1. timpanista Slovenskej filharmónie Kiril Stoyanov. Organového partu sa zhostí absolvent Cirkevného konzervatória Juraj Křemen, ktorý momentálne pokračuje v štúdiu na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst v Stuttgarte.

Dominantnú časť početnej inštrumentálnej tvorby husľového virtuóza, skladateľa a kňaza Antonia Vivaldiho (1678 – 1741) zaberajú skladby pre sláčikové nástroje, zvlášť pre husle. Na pódiách však často zaznievajú aj skladby pre iné nástroje. Na jubilejnom koncerte orchester uvedie prvú časť z Koncertu pre flautu, gitaru a sláčikový orchester G dur, RV 532, ktorý bol pôvodne napísaný pre dve mandolíny. Sólistkami budú študentky Alexandra Ovsianková (flauta) a Vasilina Shashkova (gitara), držiteľka 15 veľkých a špeciálnych cien udelených na Slovensku, v Rusku, Rakúsku, Srbsku, Rumunsku, Španielsku, Albánsku a Južnej Kórei.


Dvojkoncert pre husle d mol, BWV 1043 patrí medzi najúspešnejšie diela Johanna Sebastiana Bacha (1685 – 1750). Sólistami inštrumentálneho koncertu budú súrodenci Richard CibulaPatrick Cibula, ktorí sú víťazmi viacerých prestížnych domácich a medzinárodných súťaží ako Prešporský Paganini (SK), International Music Competition in Memory of Ludwig van Beethoven (CZ), Danubia Talents (HU), International Music Competition „Citta di Massa“ (IT) a ď.

Variácie pre violončelo a orchester Kol Nidrei, op. 47, tiež známe ako Všetky sľuby (význam frázy v aramejčine) Maxa Brucha (1838 – 1920) predvedie v sprievode orchestra violončelista Marcel Petráš, ktorý aktívne reprezentuje školu koncertnou činnosťou na rôznych hudobných festivaloch a podujatiach doma aj v zahraničí.

Prvá polovica koncertu bude zakončená dielom Rumunské tance skladateľa Bélu Bartóka (1881 – 1945), ktorý sa do hudobných dejín zapísal ako jedinečný znalec folklóru. Sedem tancov pre husle a sláčikový orchester zaznie v úprave skladateľa, dirigenta a klaviristu Konstantina Ilievskeho. Sólistkou Rumunských tancov bude huslistka Martina Výbohová z triedy Pavla Bogacza.

V druhej časti koncertu si poslucháči budú môcť vychutnať tvorbu velikána Wolfganga Amadea Mozarta (1756 – 1791). Skladateľ počas svojho krátkeho života stihol vytvoriť vyše dvadsať klavírnych koncertov. Allegro z Koncertu pre klavír a orchester č. 24 c mol, KV 491 uvedie absolvent Ivan Koska, ktorý získal doktorát v klavírnej interpretácii na Louisiana State University v Baton Rouge. Koncertoval predovšetkým v Taliansku a v USA, ale aj v ďalších európskych krajinách, v Brazílii a v Paname.

Slávnostný večer vyvrcholí uvedením Omše C dur, KV 317, ktorá nesie podtitul „Korunovačná“. Skladbu totiž v čase Mozartovej smrti zaradili medzi najvýznamnejšie bohoslužobné diela pri korunováciách cisárov a kráľov aj pri bežných bohoslužbách. Omša vznikla v marci 1779 a prvýkrát zaznela na Veľkonočnú nedeľu ako symbol vznešenosti a majestátnosti. Veľkú poctu Mozartovi a jeho Korunovačnej omši zložil pápež Ján Pavol II., keď ju v roku 1985 nechal zaznieť v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne ako prejav božskej dokonalosti a nehynúcej kreativity človeka. Sólistami budú absolventi Cirkevného konzervatória – sopranistka Lenka Pavlovič, altistka Eva Šušková, tenorista Pavol Bršlík a basista Martin Šafárik.

Česká operná sopranistka Lenka Pavlovič je držiteľkou Ceny Thálie. Je stálym hosťom Národného divadla v Prahe a Oper Leipzig. Vystupuje na českých aj zahraničných operných scénach, festivaloch a koncertných pódiách.

Eva Šušková

Eva Šušková, ktorá sa zhostí altového partu, sa paralelne s pedagogickými aktivitami profiluje ako výrazná osobnosť komorného a koncertného umeleckého života na Slovensku. Je držiteľkou Ceny Nadácie Tatra banky za umenie (2013),  Radio_Head Awards (2015) a Ceny Frica Kafendu (2016).

Tenorista Pavol Bršlík je poprednou osobnosťou slovenského vokálneho umenia a v súčasnosti patrí k najvýraznejším predstaviteľom mladšej speváckej generácie aj na medzinárodnej opernej scéne. Je pravidelným hosťom významných európskych operných scén ako sú Viedenská štátna opera, Bavorská štátna opera v Mníchove, Semperoper v Drážďanoch, Opernhaus v Zürichu, Metropolitná opera v New Yorku, Covent Garden v Londýne a rad ďalších.

Martin Šafárik (bas) absolvoval štúdium operného spevu v triede Františka Malatinca. Spolupracoval s Lúčnicou, účinkoval v Schlosstheateri vo Viedni. Absolvoval koncertné turné so sláčikovým telesom Strieborné struny v Rakúsku, v USA a v Austrálii. V roku 2010 bol vysvätený za katolíckeho kňaza.

Bratislavský arcibiskup – metropolita Stanislav Zvolenský pri príležitosti jubilea konzervatória uviedol: „Som vďačný za všetkých absolventov Cirkevného konzervatória a dúfam, že sa im darí svojím vzdelaním a svojím talentom byť obohatením všade tam, kde môžu účinkovať. Oblasť každého pravého umenia je pre náš život nesmierne dôležitá, lebo nás povznáša, poskytuje nám duchovný odpočinok a novú motiváciu, uchvacuje nás svojou krásou a privádza nás aj k hľadaniu a túžbe po kráse v plnosti, čím sa vlastne vždy približujeme Bohu.“

Zdroj: redakciu informovala  Veronika Štubňová, tajomníčka školy

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno