Starobylý areál Hradu Šariš sa za poslednú dekádu stal tradičnou adresou kultúrnych zážitkov v lone prírody. Multižánrový open air festival sa bude aj tento raz konať na rovnakom mieste a tajuplný hradný kopec sa opäť premení na kinosálu pod holým nebom. 10. ročník unikátneho festivalu Filmová noc na hrade potrvá od 14.7. do 17.7.2022. Organizátori avizujú, že pripravili najlepší program aký kedy na festivale bol. Preto neváhajte a hor sa na hrad!


Plážové kino pod hradom

Jubilejný ročník obľúbeného festivalu odštartuje novinkou s názvom Warm up, ktorá je naplánovaná v predvečer festivalového víkendu – 14.7.2022, pri rybníkoch vo Veľkom Šariši. Pôjde o plážové kino, ktoré je v týchto končinách absolútnou novinkou.


Prvým filmom v plážovom kine bude rozprávka určená pre rodiny s deťmi s názvom Zakliata jaskyňa, ktorá sa bude premietať od 17:30 hod. vo veľkom stane. Po nej bude nasledovať celoslovenská kinopremiéra v podobe komédie Hádkovci, ktorá príde na rad o 21:00 hod. Film si budú môcť návštevníci vychutnať z pohodlných plážových ležadiel. Predaj lístkov spúšťame už čoskoro.


„Každý rok chceme priniesť ľuďom niečo nové a vždy je to pre nás nová výzva. Tento raz sme pripravili premietanie pri rybníkoch, pričom film ktorý ponúkneme bude mať v ten istý večer premiéru vo všetkých slovenských kinách. Naši návštevníci však dostanú aj pridanú hodnotu v podobe nezabudnuteľnej atmosféry, ktorú v bežnom multikine rozhodne nezažijú,“ uviedol organizátor festivalu Peter Vlkovič.


Filmy na hrade

Hlavný festivalový program je pripravený v piatok a v sobotu. Jeho kľúčovou zložkou budú aj tento rok filmy.

V piatok 15.7.2022 bude hlavným večerným programom tohtoročná filmová novinka so slovensko – českým hereckým obsadením s názvom Láska hory prenáša. Film patrí do obľúbeného žánru romantických komédií a divákom ponúkne zábavu aj oddych. Bonusom pre fanúšikov bude, že film sa bude premietať za účasti tvorcov. Zaujímavosťou je tiež to, že na príprave tohto filmu spolupracovali ľudia, ktorí spoluorganizovali predchádzajúce ročníky Filmovej noci na hrade.

V sobotu 16.7.2022 bude festivalový primetime patriť zlatému filmovému dedičstvu. Tým je film Obchod na korze, ktorý tento rok oslavuje 65. výročie zisku Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Premietať sa bude za osobnej účasti Zuzany Kronerovej, dcéry herca Jozefa Kronera, ktorý vo filme zažiaril ako jedna z hlavných postáv. Špeciálne pre tento film privezú na hrad dva veľké premietacie stroje, ktoré dokážu premietať pomocou filmových cievok z klasického 35mm filmu.

„Ide o technológiu, ktorá sa už v súčasnosti nevyužíva. Návštevníkom však chceme dopriať jedinečný pôžitok a čaro, ktoré sa pri digitálnych filmoch nedajú ničím nahradiť. Premietať budeme z 35mm filmových kópií, čo Hrad Šariš ešte nikdy nezažil. Tento film sme však vybrali aj preto, že tento rok si pripomíname 80. výročie prvého transportu slovenských židov do vyhladzovacieho tábora v poľskom Osvienčime. Boli v ňom najmä mladé slobodné ženy a dievčatá prevažne zo Šarišskej župy,“ dodáva organizátor festivalu Peter Vlkovič.

V rámci pestrej filmovej ponuky festivalu nebude chýbať ani tradičná sekcia Wurst de la wurst, kde najhorší film vyberú samotní diváci. Premietať sa budú taktiež ozveny iných festivalov ako sú napríklad AZYL, iShorts, či čoraz viac populárny festival animácie v Poľsku O!PLA.

Noro Hudec a Braňo Špaček predstavia výborný dokumentárny projekt Film Express, ktorý mapuje zázemie filmárov a predstavuje nie všetkým známe filmové profesie. Noro Hudec taktiež predstaví svoje krátke filmy a Braňo Špaček v Chill out zóne odpremieta autorské videoklipy vyrobené pre známe slovenské hudobné skupiny (Para, Polemic, Korben Dallas a ďalšie).

Hudba na hrade

Keďže festival oslavuje svoje okrúhle 10. výročie, organizátori pri tvorbe programu venovali zvýšený dôraz aj jeho hudobnej zložke. Mozaika kapiel a muzikantov je tento rok vyskladaná prevažne z interpretov z domáceho regiónu s cieľom vyzdvihnúť kvalitu a rozmanitosť hudobnej scény na Šariši.

V piatok 15.7.2022 predstaví svoju tvorbu mladá prešovská kapela Marvik, ktorá pôsobí od roku 2019. So svojou skupinou Swing Time For vystúpi taktiež Žojco Havadej, ktorý je súčasťou prešovskej hudobnej scény už celé desaťročia a mnohí fanúšikovia ho poznajú najmä zo skupiny Mloci.

V sobotu 16.7.2022 sa na hradné pódium postaví ďalšia známa prešovská hudobníčka Katka Koščová. Okrem nej vystúpia At Once Duo, nádejné muzikantské zoskupenie zvané ÔK, či prešovský Ed Sheeran známy ako Chris Ellys.

Zahraničná hudobná scéna bude mať tento rok na Hrade Šariš zastúpenie v podobe poľskej world music skupiny Vechi Acum.

Počas trojdňového programu nebudú chýbať ani podnetné diskusie, workshopy, zaujímavý hostia a pestrý program pre najmenších. Festival sa uskutoční aj vďaka podpore Audiovizuálneho fondu a Prešovského samosprávneho kraja.

Vďaka spolupráci s mestom Veľký Šariš budú mať miestni obyvatelia s trvalým pobytom na území mesta Veľký Šariš a mestskej časti Kanaš vstup na festival bezplatný. Táto ponuka platí pre celý program na Hrade Šariš v dňoch 15.7. a 16.7.2022. Bližšie informácie nájdete na oficiálnej festivalovej web stránke a FB stránke, kde nájdete aj všetky informácie o predaji lístkov.

Zdroj: TS FNNH
Zdroj foto: Archív FNNH

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno