O násReklamaKontaktPartneri
Moja Kultúra

Koncert k životnému jubileu profesora Zsapku dojal k slzám

Publikované dňa: 21 Jun 2017
Autor: Anna Weiss
Najkrajší darček k sedemdesiatke? Keď sa na pódiu stretnú skvelí gitaristi niekoľkých generácií a národností, ktorých všetkých „odchoval“ práve profesor Jozef Zsapka.

Rodák z Komárna, profesor Jozef Zsapka,  je dnes celosvetovo uznávaným interpretom (spoločne so svojou manželkou Dagmar tvoria duo, ktoré je v medzinárodnom meradle považované za špičku), ale najmä jeho pedagogická činnosť zanechala hlbokú stopu. Vychoval niekoľko generácií interpretov hry na klasickú gitaru, z ktorých výkonov cítiť, že tento pedagóg sa svojim študentom venoval celou svojou dušou a celým svojim srdcom.

https://www.youtube.com/watch?v=qaBiSbRCBww&feature=youtu.be

Zsapka je ozajstným pojmom- okrem interpretačnej a pedagogickej činnosti bol práve on zakladateľom gitarového festivalu J. K. Mertza v roku 1974 a zaslúžil sa aj o to, aby vôbec mohli byť na VŠMU vyučovaní noví nádejní umelci. V roku 1981 totiž vybudoval priestor pre klasickú gitaru na VŠMU a dodnes tam úspešne pôsobí ako pedagóg.

 

Práve Bratislavské gitarové kvarteto odštartovalo program večera. Znela na polyfóniu aj rytmus náročná skladba Manuela de Fallu - Danza ritual del fuego, ktorá patrí medzi stabilný a obľúbený repertoár klasickej gitary a kvarteto ju zvládlo profesionálne nielen technicky, ale aj výrazovo.

Ako sme už spomenuli, profesor Zsapka vychoval nielen mnoho generácií umelcov, ale venoval sa aj nadaným študentom rôznych národností. Zástupcom maďarských umelcov bol Csaba Nagy, ktorý na lutne precítene zahral skladbu od talianskeho lutnistu a skladateľa Francesca Spinacina a následne pridal dve kompozície od anglického renesančného kráľa lutnovej hudby – Johna Dowlanda. Jeho interpretácia bola profesionálna, dynamicky precízne zahratá s prekrásnym frázovaním, ktoré malo dušu a najmä potrebnú štýlovosť starej hudby.

Po tomto interpretovi nasledoval Ján Labant, ktorý rovnako absolvoval VŠMU pod vedením profesora Zsapku. Dnes patrí k špičkám klasickej gitary a vyučuje hru na gitaru na Konzervatóriu v Žiline. Zároveň je aj docentom FMU Akadémie umení v Banskej Bystrici. Okrem pedagogickej činnosti sa aktívne venuje aj koncertovaniu po celom svete a nahral päť albumov. Takže ďalší z príkladov úspešných študentov, ktorý mal skutočne tú najlepšiu gitarovú školu, aká na Slovensku vôbec môže existovať.

Ďalší interpret pôvodom z Maďarska, Sándor Papp, ukončil doktorandské štúdium v roku 2007 v triede profesora Zsapku, dnes vyučuje na Hudobnom inštitúte Bélu Bartóka. Rovnako jeho vystúpenie vyvolalo búrlivý potlesk, aj keď vrchol večera sa ešte len blížil.

Po vystúpení Sándora Pappa, ktorý repertoárom  príjemne oživil koncert, nasledoval pôsobivý výkon českého dua VientoMarero Duo – Michaela a Jiří Meca. Michaela absolvovala štúdium flauty v triede docentky Dagmar Zsapkovej a Jiří bol študentom gitary u profesora Zsapku, zároveň uňho obaja študovali komornú hru. Krásne vyspievaná flauta s precíteným frázovaním a vynikajúco zladení muzikanti sa postarali o unikátny zážitok.

Najmladší „Benjamínko“ Karol Samuelčík je dnes považovaný za najväčší talent slovenskej mladej generácie klasickej gitary, čo aj dokázal na otváracom koncerte Festivalu J. K. Mertza. Štúdium VŠMU ukončil v roku 2016 a v súčasnosti je študentom doktorandského štúdia v triede profesora Zsapku. Aj jeho interpretácie niesla „rukopis“ jeho školy – technicky výborne zvládnutá, na prvom mieste je však precítený výraz, vyvážené, oblúkovité frázovanie a dynamika, ktorej zvláštnu príchuť dodával priestor Dvorany na VŠMU. Inak sa to skrátka ani nedalo očakávať - Samuelčík opäť raz podal presvedčivý výkon a verte mi - o tomto umelcovi ešte budeme v budúcnosti veľa počuť aj v medzinárodnom kontexte.

Pred samotným vrcholom večera prišiel na pódium jeden nádherný zjav – maďarská interpretka Zsófia Boros, ktorá zahrala dojemne lyrickú a pre gitaristov priam notoricky známu skladbu od Lea Brouwera – In Dia de Noviembre. Z precítenej interpretácie Zsófie sa Vám chcelo „presídliť“ sa v čase a priestore – rozjímať niekde pri rieke, nechať si studeným vetrom schladiť celé telo a ostať osamotene, len so svojimi myšlienkami. Človek túžil, aby táto skladba nikdy nemala svoj koniec. Nostalgia a clivota, ktorú vo výraze dosiahla interpretka, sa ani nedá slovami popísať. Aj ďalšia skladba Objatie potvrdila kvality tejto interpretky, ktorá po štúdiu v Bratislave pokračovala vo Viedni a následne v talianskom Pordenone.

A aký by to bol záver bez prekvapenia? Na scénu totiž nastúpil gitarista Juraj Burian a niekdajšiemu priaznivcovi hnutia hippies a vášnivému „Beatlesákovi“ zahral – spoločne s ďalšími gitaristami dve skladby – Here There and Everywhere a príznačnú While My Guitar Gently Weeps. A kým gitary na pódiu nežne plakali, ani publikum sa neubránilo dojatiu. V komornej atmosfére sa stretli nielen priaznivci klasickej gitary, ale hlavne všetci, ktorí majú s profesorom Zsapkom osobný vzťah.

Takmer až rodinná, nesmierne srdečná atmosféra koncertu vyvrcholila gratuláciami a skromným a zároveň veľmi šarmantným príhovorom tohto výnimočného interpreta, skvelého pedagóga, no v prvom rade vzácneho človeka. Bez mučenia priznávam, že ja osobne som si od dojatia na tomto koncerte poplakala – a rozhodne to nebolo z dôvodu, že som rovnako ako profesor Zsapka rodáčka z Komárna. Dôvod je prostý – ak sa človeku hudba dostane až priamočiaro do srdca, slzám sa jednoducho neubráni.

 

Foto: Oliver Krupka, Rudolf Biháry, Miloslav Mistrík

 

 Napíšte svoj názor

Meno:

Komentár:

Zadajte text z obrázka: captcha
Text je neviditeľný

Enter your text here:

KAMILA ŠTANCLOVÁ - KABARET POKRAČUJE
KAMILA ŠTANCLOVÁ - KABARET POKRAČUJE
viac...
Lehotského Nina je hĺbkovou sondou do detskej duše
Lehotského Nina je hĺbkovou sondou do detskej ...
viac...
Ninu uvedú osobne tvorcovia a herci na turné po regiónoch
Ninu uvedú osobne tvorcovia a herci na turné po ...
viac...

Hľadáme